Prihodi kineskog proizvođača automobila koje podržava Warren Buffett porasli su za 24 posto, ali žestoka konkurencija smanjuje marže.
Najveći kineski proizvođač električnih vozila BYD po prvi put je ostvario veće kvartalne prihode od američkog rivala Tesle, ali je rat cijena na tržištu otežao njegovu profitabilnost.
Prihodi BYD-a u trećem tromjesečju dostigli su 201 milijardu Rmb (28,2 milijarde dolara), nadmašivši prodaju od 25,2 milijarde dolara koju je Tesla prijavio prošle sedmice. Proizvođač automobila kojeg podržava Warren Buffett prodao je rekordnih 1,1 milion automobila u tromjesečnom periodu, potaknut novom rundom subvencija kineske vlade za električna vozila.
Međutim, povećanje prodaje od 24 posto prijavljeno u srijedu došlo je na račun BYD-ove bruto marže, koja je s 22,1 posto prošle godine pala na 21,9 posto. Neto prihod iznosio je 11,6 milijardi Rmb, što je porast od 11,5 posto u odnosu na godinu ranije.
Umjesto da direktno nudi popuste, BYD je posljednjih mjeseci lansirao modele dužeg dometa opremljene naprednijim funkcijama po nižim cijenama od njihovih starih verzija. Ova strategija joj je pomogla da učvrsti svoje tržišno vodstvo usred žestoke cjenovne konkurencije, ali je smanjila neto profit grupe po vozilu, kažu analitičari.
Nastavak rata cijena na najvećem svjetskom tržištu automobila izjeda margine kako domaćih brendova tako i stranih proizvođača automobila. Volkswagen je upozorio da bi operativni profit od njegovih kineskih zajedničkih ulaganja mogao da dostigne donju granicu njegove prognoze za 2024. godinu, i iznosi 1,6 milijardi eura umjesto čak 2 milijarde eura.
Zbog visokog nivoa vertikalne integracije, uključujući kontrolu proizvodnje baterija i kompjuterskih čipova, BYD-ova bruto marža od 21,9 posto je i dalje daleko ispred Teslinih 17 posto i kineskih rivala Zeekr-a sa 14,2 posto i Xpenga od 6,4 posto.
Analitičari kažu da bi ekspanzija u inostranstvu bila ključna za budući rast BYD-a, u pozadini rastućeg zapadnog protekcionizma.
“Iako BYD trenutno ubrzano gradi svoje prisustvo na inozemnom tržištu, njegova globalna ekspanzija suočava se s višestrukim neizvjesnim faktorima, uključujući složenost lokalnog poslovanja, promjene politike i geopolitičke rizike”, napisali su analitičari Goldman Sachsa u istraživačkoj bilješci ovog mjeseca.
EU je u utorak odlučila da naplati dodatne carine od 17 posto na uvoz BYD-ovih vozila na baterije, uz postojeće carine od 10 posto. Iako je BYD nedavno otvorio fabriku na Tajlandu – svoju prvu fabriku izvan Kine – prodaja u inostranstvu iznosila je samo 7,9 odsto ukupne mesečne prodaje u septembru, što je pad u odnosu na 9,8 odsto godinu dana ranije.
„Byd-ova izvozna vidljivost se možda neće poboljšati u kratkom roku“, napisali su analitičari Citija u izvještaju. Dionice kompanije kotirane u Hong Kongu pale su za 0,7 posto prije rezultata.