Stranke njemačke vlade postigle su u srijedu dogovor oko spornih pitanja reforme zakona o strancima koja se odnose na stjecanje njemačkog državljanstva te protjerivanje stranaca bez prava boravka u Njemačkoj.
“Savremenim zakonom o državljanstvu konačno priznajemo svakodnevicu u Njemačkoj i osobama koje dulje vrijeme žive u Njemačkoj dajemo perspektivu”, rekao je potpredsjednik zastupničkog kluba stranke Zeleni Konstantin von Notz nakon redovitog sastanka vlade u srijedu. Duljina boravka nakon koje stranci s regularnim prebivalištem u Njemačkoj mogu zatražiti njemačko državljanstvo je skraćena s osam na pet godina.
Stranci koji pokazuju značajne rezultate u procesu integracije bi njemački pasoš mogli zatražiti već nakon tri godine. Preduvjet za sticanje državljanstva je da za sebe i svoju porodicu mogu skrbiti sami tj. da ne žive od državne pomoći. Istodobno se pooštrava odnos prema osobama koje bi trebale iz Njemačke biti protjerana zbog nedostatka razloga za boravak. Tako će pritvor za one koji trebaju biti protjerani biti produljen s deset na 28 dana.
Tome su se najviše protivili predstavnici stranke Zeleni koji posebice pritvor, za one koji trebaju biti protjerani, smatraju spornim. Protjerivanje će također biti olakšano za krijumčare ljudi kao i za pripadnike kriminalnih bandi. Predstavnici vladinih stranaka SPD (socijaldemokrata), FDP-a (liberala) i Zelenih su prilikom predstavljanja nacrta zakona najavili da bi zakon mogao biti prihvaćen u Bundestagu na početku sljedeće godine. Predstavnici demokršćanske oporbe kao i zastupnici desno-populističke Alternative za Njemačku (AfD) žestoko su kritizirali novi zakon o državljanstvu.
“Ovo turbo sticanje njemačkog državljanstva će zemlji nanijeti veliku štetu. Tri ili pet godina je puno prekratko vrijeme da bi se vidjelo je li netko integriran u njemačko društvo ili ne”, rekao je Alexander Throm, unutarnjopolitički glasnogovornik zastupničkog kluba Unije CDU/CSU. On je također kritizirao i stavku zakona koja će omogućiti i dvojno državljanstvo. Jedan od središnjih ciljeva koalicijske vlade Olafa Scholza je reformiranje zakona o strancima koje bi, između ostalog, trebalo potaknuti i useljavanje kvalificiranih radnika, piše Direktno.