Osporavanje izboirnih rezultata u Srbiji, a naročito u Beogradu traje od samog njihova okončanja. Nezadovoljnici iz opozicije, nezavisni promatrači i građani prigovorili su na dovođenju velikoga broja birača iz susjedne Bosne i Hercegovine i tražili uvid u izborne popise i glasovanje. Vlast Aleksandra Vučića i Republička izborna komisija nije im udovoljila pa je dio političara počeo sa štrajkom glađu, a građani s prosvjedima.
NOVO 16:48 Emilija Milenković, jedna od studentica na prosvjedu, rekla je za N1 da će blokade opet biti organizirane u srijedu ako se ne ispune zahtjevi o uvidu u birački popis.
Ona je izjavila kako je i “više nego zadovoljna” odazivom studenata i da će zahtjeve za uvid slati lokalnim samoupravama.
– Tko god da je nadležan, mi ćemo se njima obratiti – rekla je.
Istaknula je i da će se pritisak “na ulici” nastaviti ako se zahtjevi ne ispune, što će značiti ponovne blokade u srijedu.
16:40 Američki State Department pozvao je vlasti u Srbiji da surađuju s misijom OESS-a na istraživanju tvrdnji o izbornim nepravilnostima, ističući da je nasilje prema novinarima i izbornim promatračima “neprihvatljivo”, kao i da legitimitet demokratskih procesa ovisi o transparentnosti i spremnosti svih sudionika da prihvate izbornu volju.
– Usredotočeni smo na suradnju sa Srbijom na jačanju demokratske vlasti i vladavine prava, unaprjeđenju regionalne suradnje, nastavku ekonomskog rasta i ubrzanju napretka Srbije na putu prema članstvu u Europskoj uniji. Budućnost Srbije je na Zapadu – navodi se u pisanom odgovoru State Departmenta na pitanje Glasa Amerike o novim prosvjedima u Beogradu koji su u nedjelju postali nasilni.
U priopćenju se ponovno pozdravljaju “preliminarni zaključci OESS ODIHR izborne promatračke misije da su izbori 17. prosinca ponudili biračima izbor političkih alternativa”, prenosi N1.
– Sa zabrinutošću konstatiramo nalaze ODIHR-a da su izbori bili poremećeni brojnim proceduralnim nedostacima, pritiscima na javne službenike i zloupotrebom javnih resursa te da su ovi faktori, zajedno sa sistemskim prednostima vladajuće stranke, stvorili nepravedne uvjete. Sjedinjene Države pozivaju Srbiju da blisko surađuje s OESS-om na rješavanju ovih zabrinutosti – stoji u priopćenju.
State Department navodi da bi tvrdnje o nepravilnostima, “koje su prijavili ODIHR i drugi timovi za promatranje izbora”, trebalo istražiti.
– Nasilje usmjereno na izborne organe, novinare i akreditirane promatrače je neprihvatljivo. Stranke trebaju prijaviti incidente izbornih nepravilnosti putem odgovarajućih pravnih kanala. Legitimnost demokratskih procesa ovisi o transparentnosti i spremnosti svih stranaka, bilo da pobjeđuju ili gube, da poštuju volju naroda izraženu na glasanju – zaključuje se u odgovoru State Departmenta.
15:26 Studenti okupljeni ispred Vlade Srbije blokiraju promet i skandiraju “Izlazite napolje”. Prethodno su najavili da će uvid u izborne popise tražiti i od lokalnih samouprava. Studenti su odlučili blokirati raskrižje Nemanjine i Kneza Miloša kod zgrade Vlade Srbije. Student Ivan Bjelić pročitao je priopćenje Ministarstva državne uprave u kom se navodi da je birački popis “jedna od najažurnijih evidencija”, na šta je počelo skandiranje “Martinoviću lopove, pokrao si izbore” i “Lopovi, lopovi”.
14:15 – Srpski studenti koji su se u ponedjeljak dali u blokiranje dijelova Beograda okupirali su križanje Ulice Kneza Miloša i Birčaninove. U blizini tog križanja nalaze se uredi triju ministarstava Vlade Republike Srbije – Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Ministarstvo vanjskih poslova i Ministarstvo obrane. Na toj lokaciji trenutno vrijedi privremena regulacija prometa. Trenutno se ne zna je li križanje Kneza Miloša i Birčaninove druga ili prva lokacija u Beogradu koju će blokirati. N1 Televizija piše da je neko vrijeme u igri bio Brankov most, ali da se od te ideje naoko odustalo. Dio studenata prosvjednika ostao je pred Ministarstvom državne uprave.