Sve ozbiljniji napadi na američke trupe i komercijalne brodove te incidenti koji često uključuju Iran i skupine pod kontrolom Irana izazivaju novu zabrinutost da bi se izraelski rat u Gazi mogao proširiti u regionalni sukob s teškim političkim i gospodarskim posljedicama.
Na liniji paljbe je i američko vojno osoblje, navodi CNN u analizi situacije. Američka ratna mornarica i saveznici u stanju su pripravnosti nakon serije napada dronovima. Sve gora situacija dovodi do napete blagdanske atmosfere u Bijeloj kući.
Širenje krize moglo bi uvući Ameriku u sukob
Sve veća vjerojatnost za smrti američkih vojnika u borbi i pogoršanje sigurnosne situacije od Indijskog oceana do Crvenog mora, koja se proteže kroz Irak, Siriju, Libanon i Izrael, predstavlja neželjenu novu vanjsku krizu uoči godine u kojoj će Amerika birati predsjednika.
Kriza na Bliskom istoku postaje lakmus-papir novog geopolitičkog trenda – beskrajna testiranja američke volje i vjerodostojnosti, od kojih američki neprijatelji ne odustaju. Upozorenja Izraela da će njegov rat protiv Hamasa u Gazi trajati mjesecima, unatoč pritisku SAD-a da se smanji intenzitet sukoba, prijete sve većim šansama da bi rat mogao izmaknuti kontroli i još više uvući Ameriku u sukob.
Opasna eskalacija
Početni strah od izbijanja regionalnog rata nakon što je Hamas u napadu na Izrael 7. listopada ubio 1200 ljudi, a Izrael pokrenuo svoj napad na Gazu, nije se odmah realizirao, čak ni nakon ograničenih borbi između Izraela i Hezbolaha u Libanonu, na jednom od najopasnijih frontova u tom području.
No čini se da posljednjih dana tempo napada i eskalacija dobiva smrtonosni zamah te potiče strahove od daljnjeg porasta napetosti.
Američki predsjednik Joe Biden tako je prije dva dana naredio zračne napade na objekte koje koriste borci proiranske milicije Kataib Hezbolah u Iraku, koje je SAD optužio da su dronom napali zračnu bazu u Erbilu, pri čemu je teško ozlijeđen jedan američki vojnik. Bio je to posljednji napad proiranskih skupina na američke snage u Siriji ili Iraku, koje su angažirane u protuterorističkim operacijama.
Prijetnja globalnom lancu opskrbe
Američke snage presrele su velik napad bespilotnim letjelicama i projektilima jučer iznad Crvenog mora, koje su ispalili pobunjenici Hutiji, skupina koju podržava Iran u Jemenu, priopćilo je Središnje zapovjedništvo SAD-a.
Amerika je ranije objavila da je iranska obavještajna služba aktivno pomagala planiranje napada na komercijalne brodove, što je potaknulo neke brodarske kompanije da preusmjere svoja plovila oko Afrike umjesto ekonomičnijim putem kroz Sueski kanal, a to je izazvalo strahove za globalni lanac opskrbe. Iran je više puta negirao umiješanost.
Nestabilnost se širi prema Indiji, ubijen važan iranski general…
Nestabilnost se širi i prema Indiji nakon što je iranski borbeni dron pogodio tanker s kemikalijama koji je plovio u Indijskom oceanu u subotu 200 nautičkih milja od indijske obale, rekao je Pentagon. Iran je više puta zanijekao umiješanost.
Iran i više skupina koje podržava optužili su Izrael za atentat na generala Korpusa čuvara islamske revolucije u zračnom napadu u predgrađu sirijske prijestolnice Damaska. Izrael je odbio komentirati te tvrdnje, ali je Iranska revolucionarna garda zaprijetila osvetom za ubojstvo Seyyeda Razi Mousavija rekavši da će “izraelski režim nedvojbeno platiti cijenu za ovaj zločin”.
Kakve će biti posljedice eskalacije?
Bujica novih incidenata naglašava potencijal opasne eskalacije rata, otkriva u kojoj su mjeri američke snage izravno izložene i pomaže objasniti sve hitnije molbe Washingtona, koji traži od Izraela da smanji intenzitet rata u Gazi.
Budući incidenti u kojima bi američki vojnici poginuli ne bi ostavili Washingtonu mnogo izbora te bi morao biti uvučen dublje u krizu na Bliskom istoku, i to nakon što su se zadnja tri predsjednika pokušala što više odvojiti od regije.
Christopher O’Leary, bivši šef ureda za povratak talaca američke vlade, rekao je jučer za CNN da iako se regionalna situacija do sada nije približila najgorem mogućem scenariju, potencijal za pogoršanje uvijek je prisutan.
“Rat Izraela i Hamasa dio je većeg plana osovine otpora, odnosno iranske strategije za realizaciju regionalnog utjecaja i moći putem skupina poput Hamasa, Palestinskog islamskog džihada, Hezbolaha, Kataib Hezbolaha i Hutija”, rekao je O’Leary.
“Ako Iran skine rukavice…”
“Iako su napadi stalni, oni su bili umjereni, išli su do određene točke, uključujući napade Hutija na brodovima na Crvenom moru. No ako Iran stvarno skine rukavice i svom snagom oslobodi surogat-snage, imamo pravi regionalni problem, pa i za američke snage stacionirane u Iraku i Siriji”, dodao je.
Situacija za američke snage u Iraku i Siriji posebno je opasna jer su nadomak militantnih skupina koje su lojalne Iranu. Republikanci su dugo optuživali Bidena da ne poduzima dovoljno koraka da odvrati takve protivnike, ali aktualna administracija se potrudila izbjeći eskalaciju aktualnog trenutka u veći rat.
Granica između proporcionalnog odgovora i učinkovitog odvraćanja postaje sve tanja. Napad na zračnu bazu postavlja pitanja o tome kako je instalacija bila toliko osjetljiva na proboj borbenog drona. No dublje pitanje je jesu li najnoviji američki zračni napadi – koje je Irak proglasio neprijateljskim činom – učinili bilo što da odvrate buduće napade.
“Rekao bih da se ovdje igramo igre nasumičnog pogađanja. Moramo se usmjeriti prema vojnim formacijama i njihovom vodstvu”, rekao je jučer za CNN umirovljeni bojnik američke vojske Mike Lyons. “Ne mislim da je naše odvraćanje bilo nešto što je Irance natjeralo da pomisle da smo ozbiljni u vezi s tim.”
Gospodarski i vojni problemi
Prošireni sukob mogao bi imati bolne ekonomske posljedice s obzirom na kritičnu važnost Crvenog mora za globalne lance opskrbe energijom i robom. Vodeni put na svojim istočnim stranama graniči s Jemenom i Saudijskom Arabijom, a na zapadu s Eritrejom, Sudanom i Egiptom. Povezan je sa Sueskim kanalom na Sinajskom poluotoku, koji pripada Egiptu i graniči s Izraelom.
Potencijal za poremećaj u kanalu, koji nudi najkraći pomorski put između Europe i Azije, razotkriven je kada je kontejnerski brod Ever Given zapeo po cijeloj njegovoj širini 2021., što je izazvalo globalne odjeke. S obzirom na prijetnju plovilima i posadama, više brodarskih tvrtki naredilo je svojim kapetanima da krenu skupljom i dugotrajnijom rutom oko Afrike.
Potencijalni gospodarski poremećaj potaknuo je Sjedinjene Države da osnuju međunarodnu koaliciju za zaštitu trgovačkih brodova od napada Hutija. Sjedinjene Države su prije Božića rekle da su se već neke zemlje prijavile, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Bahrein, Kanadu, Francusku, Italiju, Nizozemsku, Norvešku i Sejšele.
Najmanje 100 napada Hutija u samo mjesec dana
Hutiji su pokrenuli najmanje 100 napada na 12 komercijalnih i trgovačkih brodova u Crvenom moru tijekom prošlog mjeseca. To je “vrlo značajan opseg napada” kakav nije viđen u najmanje “dvije generacije”, rekao je prošli tjedan visoki dužnosnik američke vojske.
Mogućnost vojne akcije na Bliskom istoku posljednja je stvar s kojom bi se Biden, koji je karte bacio na pokušaj spašavanja Ukrajine od ruskog napada, nadao da će se baviti na početku 2024. Bilo kakav dojam da se predsjednik bori da uspostavi autoritet u svijetu za koji se ponekad čini da izmiče kontroli mogao bi biti politički štetan u vrijeme kada Bidena muči popularnost manja od 40%.
To je opasno područje za vrhovnog zapovjednika vojske koji traži reizbor. Percepcija da Biden ne uspijeva snažno odgovoriti na izazove američkih protivnika mogla bi u međuvremenu utjecati na zabrinutost javnosti da u 81. godini života nije dorastao zahtjevima drugog mandata – što je narativ koji republikanci nastoje učvrstiti u glavama glasača.
Problem Trumpa
Bivši predsjednik Donald Trump, koji je u svom prvom mandatu vladao razdobljem kaosa i podjela u zemlji i inozemstvu i udaljio SAD od njegovih saveznika, unatoč tome pokušava stvoriti sliku globalnog nereda i nepoštivanja Sjedinjenih Država. Ukratko, Biden ima malo političkog manevarskog prostora protiv republikanskog favorita ako se situacija iznenada pogorša.
Ova zabrinjavajuća politička stvarnost bila je u pozadini novih konzultacija između izraelske vlade i Bidenove administracije održanih jučer. To se dogodilo nakon što su u Gazi izbile intenzivne borbe između izraelskih trupa i snaga Hamasa nakon višednevnih poziva SAD-a na manje intenzivnu fazu sukoba.
Ron Dermer, jedan od glavnih ljudi od povjerenja premijera Benjamina Netanyahua, sastao se s dužnosnicima u Bijeloj kući i State Departmentu. Netanyahu je ranije posjetio izraelske snage u Gazi i izjavio da je pred njima “duga borba”. Izraelski ministar obrane Yoav Gallant u međuvremenu je izjavio da je njegova zemlja u “ratu u više arena”, dodavši da je “Izrael smo napadnuti iz sedam različitih sektora”, rekao je, misleći na Gazu, Libanon, Siriju, Zapadnu obalu, Irak, Jemen i Iran.
To je scenarij za koji Amerika, a posebno Biden, ne smiju dopustiti da postane dugoročna stvarnost.
(N1)