ZNANSTVENICI sa Sveučilišta Central Lancashire u Engleskoj otkrili su u svemiru gigantsku strukturu u obliku prstena promjera 1.3 milijarde svjetlosnih godina. Astronomi su je nazvali Velikim prstenom, a sačinjavaju ga galaksije i jata galaksija. Kažu da je ova formacija tako velika da predstavlja svojevrstan izazov našem razumijevanju svemira.
Unatoč veličini, ne vidi se golim okom. Naime, zbog velike udaljenosti znanstvenicima je trebalo puno vremena i kalkulacija kako bi identificirali sve galaksije unutar Velikog prstena. No zanimljivo je što prema jednom od ključnih astronomskih načela, kozmološkom principu, takve velike strukture ne bi trebale postojati.
Kozmološki princip
Kozmološki princip ili načelo tvrdi da je svemir homogen, odnosno da je prostorna distribucija materije u svemiru jednako raspoređena i izotropna kada se gleda na dovoljno velikoj skali. Iako se zvijezde, planeti i galaksije nama čine kao ogromne nakupine tvari, u kontekstu veličine svemira one su beznačajne, a prema kozmološkom principu, u svemiru se zapravo ne bi trebale formirati mnogo veće naslage materije.
Treba napomenuti da Veliki prsten nije prvi primjer kršenja kozmološkog načela, što ukazuje na to da je u igri više faktora nego što je nama poznato. Astronom Robert Massey, zamjenik ravnatelja Kraljevskog astronomskog društva, smatra kako sve više dokaza upućuje na to da treba preispitati takozvanu središnju točku astronomije.
“Ako te strukture uistinu postoje, morat ćemo preispitati prihvaćeno mišljenje o tijeku evolucije svemira”
“Ovo je sedma velika struktura otkrivena u svemiru koja proturječi ideji da je kozmos na najvećim razmjerima gladak i homogen. Ako te strukture uistinu postoje, morat ćemo preispitati prihvaćeno mišljenje o tijeku evolucije svemira”, kazao je Massey, a prenosi BBC.
Aksonometrijski prikaz Sloanovog velikog zida
Veliki prsten pronašla je Alexia Lopez, doktorandica na Sveučilištu Central Lancashire (UCLan), koja je također otkrila i svemirski Veliki luk (engl. Giant Arc) – strukturu koja se proteže na 3.3 milijarde svjetlosnih godina. Premda se Veliki prsten čini okrugao, više ima oblik zavojnice.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Ovo je pomalo nadrealno. Do ovih otkrića sam došla slučajno, bili su to slučajni pronalasci. Ali to je velika stvar. Nijednu od ove dvije ultravelike strukture nije lako objasniti našim trenutnim razumijevanjem svemira. No njihovi karakteristični oblici i kozmološka blizina sigurno nam govore nešto važno – ali što točno?” pita se.
Zid južnog pola, Sloanov veliki zid…
Naime, i Veliki prsten i Veliki luk nalaze se relativno blizu jedan drugome, u blizini zviježđa Volar. Astrofizičar Don Pollacco sa Sveučilišta Warwick rekao je da je vjerojatnost da se to dogodi vrlo mala i da bi ova dva objekta mogla biti povezana i tvoriti još veću strukturu.
Aksonometrijski prikaz Velikog zida Herkula
Skoro je nemoguće zamisliti neki mehanizam koji bi mogao proizvesti ove strukture pa znanstvenici pretpostavljaju da se radi o reliktu iz ranog svemira, gdje su valovi materijala visoke i niske gustoće “smrznuti” u ekstragalaktičkom mediju.
Slične strukture otkrili su i drugi astronomi. Primjerice, Sloanov veliki zid dugačak je oko 1.5 milijardi svjetlosnih godina, a Zid južnog pola ima promjer od 1.4 milijarde svjetlosnih godina. Najveća takva dosad pronađena struktura je Veliki zid Herkula, koji se proteže kroz oko 10 milijardi svjetlosnih godina.
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?