Naime, jedna od žrtava brutalnog napada bio je starac Mujo Džuzdanović koji je zadobio 17 uboda i drugih vrsta rana. On je preživio napad, a preminuo je nakon 13 dana i to od moždanog udara.
Ne postoji svjedočanstvo starca
Ono što vrijedi spomenuti kada je M. Dž. u pitanju je da, iako je preživio napad i bio u svjesnom stanju, nigdje se tokom istrage ne može pročitati njegova izjava ili svjedočenje!?
Starac je bio krucijalan svjedok koji je mogao objasniti šta se to tačno dešavalo te noći 23. decembra 2020. godine. Do danas se ne zna da li je tužilaštvo uopšte ispitivalo preživjelog M. Dž. i ako nije, zbog čega to nisu uradili!?
U obrazloženju presude postoje tek dva spominjanja da je Mujo Džuzdanović nešto rekao. U iskazu policajca koji je stigao na lice mjesta, te ukazivao pomoć starcu, navedeno je da je M. Dž. krkljao i pokušavao nešto reći, te da je policijski službenik samo razumio da mu je starac rekao „napade me neko“.
Vozač saniteta koji je te noći stigao pred kuću žrtava izjavio je sljedeće: „Samo se sjećam da je neko od ovih koji su prvi bili u kući, tu mislim na Nermina i ova dva policajca, komentarisao da je neko pitao Muju šta se dogodilo, a Mujo je rekao ‘ne znam sinko, samo znam da nas je neko u kapuljači u mraku napao’“.
Do danas je ostala misterija zašto napadnuti starac nije ispitan. On se liječio nekoliko dana u bolnici, nakon čega je pušten kući. Bio je živ, svjestan i čak su mu komšije dolazile u kućne posjete. Jedan od komšija je pokušao od starca saznati šta se desilo, na šta je tek dobio nejasan odgovor: Znam ja sve, znam ja sve…“!?
Prema ispovijesti Mirsade Haračić, majke okrivljenog, napadnuti M. Dž. je nakon kobne noći, redovno prolazio kraj njihove kuće: „…Prolazio je pored naše kuće, svaki dan ga je sin vozio na previjanje. Ne mogu da zamislim ako se djed nije mogao sjetiti mog sina, nije se mogao sjetiti ničega, da se nije mogao sjetiti bar naše kuće. Mi živimo tu 17 godina. Da bar kaže to je kuća tog momka….“.
Prosto je nevjerovatno da glavni svjedok zločina uopšte nije ispitan, jer bez sumnje se od njega moglo saznati mnogo toga i doći do odgovora: Šta se tačno desilo te noći u njegovom domu?
Bez tragova
Ono što dodatno zbunjuje u cijelom ovom slučaju su i tragovi iz kuće žrtava. Naime, rezultati DNK analize pokazali su da je na odjeći Haris Haračića utvrđen samo jedan trag koji potiče od oštećenih i to na prednjoj desnoj strani jakne. Na tom dijelu odjeće pronađeni su tragovi krvi napadnute H. Dž. što je bilo i očekivano s obzirom da je Haris u svojoj izjavi kazao kako je pokušavao pomoći okrvavljenoj starici.
Iznenađujuće je da na Harisu Haračiću nisu pronađeni tragovi krvi M. Dž. iako je presuđeno da je okrvavljene ruke nožem zadavao udarce starcu!?
Takođe, ni na odjeći M. Dž. nisu pronađeni tragovi krvi Harisa Haračića!?
„Prosto je nezamislivo i fizički je nemoguće da je optuženi Haris Haračić zadavo udarce Muji Džuzdanoviću od kojih je oštećeni obilno krvario, a da ni najmanja kapljica krvi oštećenog ne dospije na odjeću optuženog i to posebno na rukav jakne koja je držala nož kojim je oštećeni povrijeđivan“, stoji u forenzičkoj rekonstrukciji Centra za forenzička istraživanja Novi Sad.
- Ako na M. Dž. nisu pronađeni tragovi krvi porezanog Harisa Haračića i obratno, ko je onda zadavao udarce nesretnom starcu?
- Zašto tužiteljstvo nije ispitalo M. Dž. koji je preživio napad, te nakon 13 dana preminuo od moždanog udara?
Podsjetimo, Haris Haračić je osuđen na 30 godina zatvora, jer je, kako je sud istakao, u noći 23. decembra 2020. godine ušao u kuću starijih komšija M. Dž. i H. Dž. i na spavanju ih napao nožem. Od posljedica ovog napada H. Dž. je preminula u jutarnjim satima, a M. Dž. je preživio napad, te je nakon 13 dana preminuo od moždanog udara. Na mjestu brutalnog napada izvršena je i premetačina podruma i dijela kuće žrtava. Sud je Haračića proglasio krivim za djelo ubistva i ubistva u pokušaju.
(Nastaviće se…)
Istraživački tim Bosnia Press