Na web portalu Tuzla-X.com pojavila se zanimljiva novinarska analiza dešavanja na UKC Tuzla, a koja dešavanja su zbog ozbiljnosti problematike u zadnje vrijeme u žiži interesovanja bh. javnosti, pa i šire. Ono što smatramo zanimljivim, a što je svakako u opštem javnom interesu, jeste to da ova analiza objavljuje po prvi puta neke podatke koji su do sada bili nepoznati. Da ne kažemo, skriveni od javnosti. Sve je potkrijepljeno i dokumentima pa s toga ovu novinarsku analizu prenosimo u cjelosti:
Moglo bi se reći da je interes bh. javnosti za stanje na Univerzitetsko kliničkom centru Tuzla u drastičnom porastu u zadnje vrijeme.
Ili, moglo bi se reći da su apetiti medija da se bave stanjem na UKC Tuzla naglo porasli u zadnje vrijeme. Možda jednostavno zato što “crnilo” I “žutilo” dobro prodaje tiraž, donosi posjete…lajkove. Zaradu.
Medijska slika je došla dotle da su Tuzlu, Tuzlake, Tuzlanski kanton… sve sadašnje i buduće pacijente Univerzitetsko kliničkog centra Tuzla počeli “oplakivati” i influenseri (a znamo zbog čega se Influenseri bave time čime se bave).
Jednostavno rečeno, stanje na UKC Tuzla (zastarjela oprema, kadrovska politika, tenderi i sl) je postalo reality show. Skoro da nema medija, “analitičara”, “influensera” koji se nije bavio ovom temom zadnjih dana, pa i mjeseci. Treba li spomenuti i “konstruktivne” akcije tzv. političke opozicije.
Stanje UKC Tuzla je dakle evidentno prisutan problem, posljedice nečije nebrige (a sigurno i namjere) su očite, ali… Zašto se svaka medijska priča o UKC Tuzla bavi samo posljedicama? Zašto samo vidimo medijsko-političku ofanzivu poziva na neku vrstu linča, a ne zahtjeve da se otkriju činjenice i realna slika odgovornosti za stanje?
Zašto nismo imali priliku u javnosti vidjeti istraživačku priču na ovu temu koja je evidentno bitna za javni interes – šta su i koji su uzroci posljedica koje iznova i iznova komentarišemo?
Odgovor na prvi dio pitanja ćemo prepustiti upravo javnosti, a mi smo se odlučili u interesu javnosti istražiti i prezentirati činjenice za drugi dio pitanja – zašto je stanje na UKC Tuzla došlo do tačke zvane kriza. Posljedice su svima očite i dobro poznate, ali ko je krivac? Upiremo li prst u pravog? Je li krivac samo jedan ili ih ima više?
Do informacija (koje su tek vrh ‘ledenog brijega’) koje ćemo prezentirati mogli su doći i drugi mediji. Da su htjeli koristiti Zakon o slobodi pristupa informacijama, i malo istražiti.
Nema odmora bez upravnog odbora
Da bi neka stvar od javnog interesa funkcionisala potreban je zakonski okvir, vladavina zakona koja garantuje da se javni novac i finansijska sredstva troše “po zakonu” a zakonska prava ostvaruju. Dakle, i UKC Tuzla da bi nesmetano funkcionisao i uredno izvršavao svoje obaveze – prije svega neko mora provoditi zakon. Neko je nadležan za to!
Da bi bilo sve po zakonu, članom 16. Zakona o zdravstvenom osiguranju (”Službene novine Federacije BiH” br. 30/97 i 7/02, 70/08 i 48/11) propisano je osnivanje Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH, radi obavljanja poslova i ostvarivanja prava iz obvezatnog zdravstvenog osiguranja koja su od interesa za sve kantone.
Vlada Federacije BiH je donijela Odluku o početku rada Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine (V broj 107/98 od 14 maja 1998. godine).
Po zakonu, ovim Zavodom zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine (FZZOiR) upravlja Upravni odbor, kojeg na prijedlog federalnog ministra imenuje Vlada federacije BiH.
Ovaj upravni odbor Upravni odbor ima 11 članova i to po jedan član iz svakog kantona kojeg predlažu kantonalna ministarstva, te jedan član iz federalnog ministarstva zdravstvan (U skladu sa članom 102. Zakona o zdravstvenom osiguranju („Službene novine FBiH“, broj: 30/07), 7/02,70/08,48/11, 36/18 i 61/22).
Kod nas uvijek ima vremena da stvari krenu na gore
Odlično, reklo bi se na prvi pogled. Dobili smo zakonski okvir na osnovu kojeg će se provoditi Zakon o zdravstvenom osiguranju za naše osiguranike iz Tuzle I TK. Moći će uredno da funkcioniše UKC Tuzla i iz razloga što TK ima svog predstavnika u UO FZZOiR.
Međutim, upravo ovdje nastaje prva ključna komplikacija za nesmetano funkcionisanje kompletnog zdrastva na području TK.
Naime, prema podacima objavljenim u Izvještaju o finansijskoj reviziji FZZOiR za 2020,godinu, koji je obavio Ured za reviziju institucija u FBiH, Vlada Federacije BiH je 05.11.2015.godine donijela Odluku o imenovanju Privremenog Upravnog odbora FZZOiR na mandat od tri mjeseca.
Kao prvo, sve godine unazad bila je prava misterija – ko je iz Tuzlanskog kantona imenovan na mjesto člana tog privremenog Upravnog odbora. Kao drugo, velom tajne je bilo prekriveno i šta se desilo poslije. Naime Upravni odbor je privremen, šta je bilo nakon isteka tri mjeseca.
“Misteriozni” privremeni član
U nastojanju da se otkrije odgovor na ova pitanja, obzirom da je Tuzlanski kanton onemogućen da ostvaruje svoja prava iz Zakona zdravstvenog osiguranja (ne znamo ko je član UO FZ ZZO ispred TK!?), prvo je reagovalo Ministarastvo zdravstva TK.
Ministarstvo zdravstva TK se pismenim putem obratilo Federalnom ministarstvu zdravstva sa upitom koji se odnosio na člana Upravnog odbora FZZOiR.
Tek na urgencije Ministarstva zdravstva TK, FZZOiR je dostavio odgovor na pitanje – ko je misteriozni član Upravnog odbora: “Obavještavamo da je član Upravnog odbora Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije Bosne i Hercegovine iz Tuzlanskog kantona, prof.dr med. sci Vesna Ferković, imenovana rješenjem Vlade Federacije Bosne i Hercegovine V. broj: 1481/2915 (“Službene novine Federacije BiH“, broj 87/15)”.
Štetne posljedice i otvorena pitanja
Da objasnimo koje su štetne osljedice po zdravstvene osiguranike TK i interese UKC Tuzla:
Dakle, radi se o privremenom Upravnom odboru FZZOiR koji je nezakonito nastavio djelovati u periodu od 2015.godine pa sve do današnjeg dana iako mu je mandat istekao 05.02.2016.godine.
Naime, uvidom u Rješenje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine V. broj: 1481/2915 (“Službene novine Federacije BiH“, broj 87/15) u tački II se navodi da Privremeni Upravni odbor iz tačke I ovog rješenja imenuje se na period do tri mjeseca, odnosno do okončanja postupka konačnog imenovanja u skladu sa zakonom. U tački III istog rješenja se navodi da ovo rješenje stupa na snagu danom donošenja, a Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je isto donjela 05.11.2015.godine.
Od svih dežurnih kritičara iz medija i politike niko se nije potrudio istražiti i postaviti pitanje:
Ko je odgovoran za nezakonito i neprihvatljivo, da privremeni (do skora “tajni) član Upravnog odbora FZZOiR već punih sedam godina kao predstavlja Tuzlanski kanton, a da nikakva ovlaštenja od strane nadležnih institucija Tuzlanskog kantona nema?
Ko je odgovoran i zašto imamo šutnju medija i političara – što imenovana članica UO nezakonito obavlja svoju funkciju i još pri tome ne informiše organe i institucije Tuzlanskog kantona o pitanjima o kojima se raspravlja na Upravnom odboru FZZOiR?
Ko je odgovoran što neimenovanje ovlaštenog člana Upravnog odbora FZZOiR Tuzlanskog kantona ima za posljedicu nerješavanje pitanja iz nadležnosti FZZOiR na zakonit način?
Ko je odgovoran što nezakonit rad UO značajno utiče i na rad Zavoda zdravstvenog osiguranja Tuzlanskog kantona, a na kraju krajeva na prava osiguranih lica Tuzlanskog kantona (a pri tome ubirući finansijska sredstva ovog Kantona)?
Ko je odgovoran što Tuzlanski kanton, odnosno Vlada Tuzlanskog kantona, Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona i Zavod zdravstvenog osiguranja ‘Tuzlanskog kantona, uopšte nemaju saznanja – na koji način se delegiraju i rješavaju pitanja koja su predmet raspravljanja Upravnog odbora FZZOiR (što za rezultat ima niz neadekvatnih rješenja za osigurana lica Tuzlanskog kantona)?
Je li bilo pokušaja da se zaustave štetne posljedice po TK?
Među svim dušebrižnicima koji koriste javni prostor i svoje (ne)nadležnosti niko nije ni pokušao medijski ili politički pokreniti sa mrtve tačke ovo pitanje koje već godinama šteti građanima TK (UKC-u i zdravstvu TK u cjelini).
Vlast ne treba hvaliti, ali javnost treba biti objektivno informisana: Od svih političkih garnitura do sad, prva i jedina koja je u pokušaju spašavanja UKC i zdravstva na području TK uradila nešto konkretno na rješavanju pitanja nelegalnog Upravnog odbora FZZOiR i iz tog proizašlih posljedica po funkcionisanje zdravstva u TK, jeste Vlada TK u mandatu Irfana Halilagića.
Nadležno ministarstvo zdravstva i sam premijer Halilagić su slali urgencije, prijedloge, zahtjeve… da se stanje u FZZOiR uvede u okvire zakona, i prestane biti na štetu zdravstva TK.
O tome svjedoče i faksimili dokumenata u prilogu (dokumenti se mogu uvećati za prikaz):
Takođe, Vlada TK u aktuelnom sazivu je na ime rješavanja problema u UKC izdvojila 20 miliona konvertibilnih maraka, što je najveća investicija u UKC Tuzla još od 2009. godine kada je izgrađena Plava bolnica. Takođe, iako je to neko trebao uraditi još 2015. godine, kada je istekao rok Linearnom akceleratoru za tretman onkoloških bolesnika (što se u javnosti tek nakon osam godina potencira kao problem!?), tek je Vlada TK u aktuelnom sazivu obezbijedila sredstva za nabavku novog. Dodatnih tri miliona KM Vlada TK je stavila na raspolaganje UKC Tuzla za hitne situacije.
Realno, može li se aktualna vlada TK označiti kao generalni krivac za stanje na UKC? Iz ovdje prezentiranih dokumenata očito je da Vlada TK nema uticaj da se osigura provedba zakona koja bi pomogla rješavanju problema u zdravstvu TK. Taj (ne)zakonit uticaj u vezi UKC Tuzla ima federalna Vlada, ali to je tema za koju ćemo uraditi posebnu analizu u nekom od naših sljedećih tekstova.
Do tad, i na žalost našeg društva, nećemo slušati konstruktivne kritike niti idejne prijedloge ili doprinose kako riješiti problem koji je na štetu zdravstva i građana TK. Slušaćemo beskorisnu kuknjavu dobro plaćenih političara u novom pokušaju da sruše neku vladu, gledaćemo paćenička uvijanja ‘celebritija’ kako koriste javnost da na tuđem crnilu zarade za još koji komad nakita ili markirane odjeće.
Istraživački tim Tuzla-X