Nalazimo se u periodu godine kada zbog visokih temepratura ima najviše požara imamo na otvorenom prostoru. Ali i požari na građevinskim objektima nisu zanemarivi.
Milorad Spasojević iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice SVS rekao je da se požari u građevinskim objektima dešavaju pojačano tokom zime, ali i tokom ljeta može doći do požara.
“Do takvih situacija često može da dovede neispravna elektroinstalacija, ali i preopterećenje istih. Takođe, do požara mogu dovesti neispravnosti uređaja: klima, šporet, pegla”, rekao je za Blic.
Prema njegovim riječima, ljudi moraju biti svjesni da uređaji koji ne moraju da budu uključeni, da se isključe. Klima uređaji moraju da se gase.
“Redovno servisiranje je obavezno. Treba da se obrati pažnja i na produžne kablove, da ne idu preko tepiha, namještaja. Punjače nikako ne ostavljati u struji”, istakao je Spasojević.
Kada su u pitanju požari koji se događaju u firmama, magacinima, ali i ugostiteljskim objektima, oni su jako specifični jer se najčešće događaju kada nema zaposlenih.
“Takvi požari se događaju u satima kada nema zaposlenih u tim firmama i prijavljuju se znatno kasnije od trenutka izbijanja, odnosno kada primjeti treća strana. Tada je već prekasno, jer vatrogasci se upućuju na lice mjesta odmah po dobijanju poziva, a požar nastaje često mnogo ranije”, dodao je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
BONUS VIDEO: