U svijetu punom iznenađenja, postoji nešto novo i nevjerojatno što dolazi iz dubina oceana. Pripremite se za nevjerojatnu priču o… morskim psima na kokainu! Da, dobro ste pročitali. Ovo nije zaplet nove Netflix serije, već stvarnost koja se odvija upravo sada u vodama Brazila. Uronimo dublje u ovu zapanjujuću priču i saznajmo što se točno događa.
Kokain u tijelu morskih pasa?
Vjerojatno ste čuli za razne priče o morskim psima – od onih strašnih napada do dokumentaraca koji ih prikazuju kao fascinantne predatore. Ali, jeste li ikada pomislili da bi morski psi mogli biti pod utjecajem droge? Nedavno istraživanje otkrilo je kokain u tijelima 13 morskih pasa s obale Brazila. Ovo je prvi put da je kokain pronađen u divljim morskim psima, iako je istraživački tim otkrio da nikada prije nisu testirali morske pse na ovu drogu. To znači da možda nismo ni svjesni koliko je ovakvih slučajeva moglo biti u prošlosti.
Što ovo znači za morske pse?
Enrico Mendes Saggioro i Rachel Ann Hauser-Davis, znanstvenici koji stoje iza ovog istraživanja, priznaju za Scientific American da je još uvijek nejasno kakav utjecaj kokain ima na morske pse. “Nikada nismo proučavali ponašanje ili fiziološke učinke kokaina na morske pse”, kaže Hauser-Davis. No, njihova istraživanja o kontaminaciji okoliša kod ovih vrhunskih predatora sugeriraju da kokain nije jedina stvar koja ih zabrinjava.
Višestruka kontaminacija
Pored kokaina, istraživači su u tijelima morskih pasa otkrili visoke razine metala, pesticida i kemikalija PFAS, PCB i PBDE. PCB su karcinogene kemikalije zabranjene još 1976. godine, dok PBDE mogu ometati razvoj mozga i hormona. Mendes Saggioro je na ideju o testiranju morskih pasa na kokain došao nakon što je tijekom istraživanja kontaminanata u rijekama u državi Rio de Janeiro otkrio tragove ove droge.
Kako kokain dospijeva u oceane?
Možda se pitate kako kokain dospijeva u tijela morskih pasa. Odgovor leži u činjenici da Brazil ima oko 1.5 milijuna korisnika kokaina, a mnogi dijelovi zemlje nemaju odgovarajuće sustave za obradu otpadnih voda. To znači da droga iz ljudskog urina dospijeva ravno u vodene tokove. Osim toga, trgovci drogom ponekad bacaju kokain u ocean kako bi izbjegli hapšenje.
Utjecaj na morske pse
Prema istraživanju, ženski morski psi imali su veće koncentracije kokaina od muških, a polovica ulovljenih ženki bila je trudna. Ovo je posebno zabrinjavajuće jer prethodna istraživanja sugeriraju da zagađenje može biti preneseno na fetuse. “Odrasli mogu imati bolje razvijene imunološke ili enzimske sustave za metabolizaciju tih tvari, ali razvijajući fetus možda neće”, kaže Chris Lowe, morski biolog koji nije bio uključen u ovo istraživanje.
Što možemo naučiti?
Dok znanstvenici nastavljaju istraživati posljedice kokaina kod morskih pasa, postoje dva glavna zaključka. Prvi dolazi od samih istraživača: ne jedite morske pse jer su pretjerano izlovljeni i puni tvari koje ne želite u svom tijelu. Drugi zaključak, kako navodi David Shiffman, morski biološki konzervator: “Molimo vas, nemojte bacati smeće, uključujući ilegalne droge, u vodu.”
Zaključak
Ova nevjerojatna priča o morskim psima na kokainu podsjeća nas na složenost ekoloških problema s kojima se suočavamo. Dok mi nastavljamo zagađivati naše oceane, posljedice toga ne pogađaju samo morske pse već i cijeli ekosustav, uključujući nas same. Dakle, sljedeći put kada budete razmišljali o bacanju smeća ili neodgovornom ponašanju, sjetite se ovih nevjerojatnih stvorenja koja pate zbog naših postupaka. Možda, samo možda, naša svijest može napraviti razliku.