Problem nabavke Lineranog akceleratora za UKC Tuzla nalazi se u žiži interesa građanske i političke javnosti već nekoliko mjeseci!
Ispaštaju onkološki pacijenti!
Ponovo je „pao“ tender za nabavku lineranog akcleratora!
UKC Tuzla je u problemu!
Za pomoć pacijentima novac skupljaju influenceri!
Politička opozicija u TK zbog situacije sa nabavkom Lineranog akceleratora traži pozivanje na krivičnu odgovornost – „neko mora odgovarati“!
Sve su ovo tačne informacije. Ali… da li su cjelovite, ili su samo izvađene iz konteksta spram određenih (političkih) interesa? Je li nam rečena cijela priča, i da li aktuelno potenciranje istih imaju za cilj pomoći zdrastvu i pacijentima TK, ili imaju neki drugi cilj? I, koji, čiji i kakav bi to bio ineteres?
Nije problem počeo ni prije par mjeseci, ni prije godinu…
Problem javne nabavke Lineranog akceleratora za UKC Tuzla nije skorijeg datuma, ali do prije koji mjesec kao da niko nije čuo da takav problem postoji.
Radi objektivnog informisanja napomenimo da je jedini “nadležni” koji je u posljednjh osam godina javno upozoravao da UKC Tuzla ima problem sa Linearnim akceleratorom bio Alen Kamerić, kada je kao direktor UKC (za “Oslobođenje” 8.4.2022.) izjavio: “Licenca za postojeći aparat istekla još 2019., prije nego što sam ja postavljen za direktora UKC-a. Od Vlade SDP-a i PDA koja me je imenovala, još prošle godine u avgustu sam tražio nabavku novog aparata, ali nikada nisam dobio odgovor” (sada između ostalih slušamo i SDP kako poziva na nečiju odgovornost – zašto UKC još nema Linearni akcelerator).
Međutim, prema dokumentu koji je Tuzla-X dobio na uvid, zadnja nabavka Linearnog akceleratora od strane UKC Tuzla je obavljena u decembru 2009. godine. Prema uputstvu proizvođača opreme jedan ovakav uređaj ima rok trajanja 5 godina, a maksimalno do sedam godina. Uzmimo da je prosjek šest godina – prema tome Linearni akcelerator je „izdahnuo“ još 2015. godine. Od tada do danas prošlo je punih osam godina.
Punih osam godina na UKC Tuzla imamo problem! Punih osam godina ispaštaju (i umiru) onkološki pacijenti zbog otežanog pristupa terapiji koju omogućava Linearni akcelerator!
Zašto osam godina o tome šute i pozicija (stranke koje čine aktuelnu Vladu FBiH) i tzv. politička opozicija (u TK), i dušebrižnički nastrojeni mediji, influenseri, razni „revolucionari“…???
Zašto je problem nabavke linearnog akceleratora postao „pravi problem“ tek ove 2023. godine?
Šta je političarima briga za pacijente?
Ove 2023. godine imamo pravu medijsku ofanzivu koja potpuno jednostrano odgovornost za problem na UKC Tuzla nastoji adresirati na samo jednu adresu – Vlada TK i menadžment UKC Tuzla, pri tome stavljajući prioritet na određivanje krivaca i odgovornost „onih koji su krivi što UKC Tuzla ne funkcioniše“ (umjesto na hitnu nabavku akceleratora).
Evo jedan primjer iz „aktivističko-influencerskog“ domena:
Adi Selman, aktivista ‘Karton revolucije’, u jednoj izjavi za medije pojašnjava kako onkologija u UKC Tuzla ne funkcioniše „iz razloga što menadžment nije nabavio novi linearni akcelerator, što im je bila dužnost“, nego su, kako navodi aktivista, konstantno popravljali stari.
„U jednom trenutku su ti aparati stali s radom i to je bilo 2021. godine. Pacijenti su upućeni u druge centre za liječenje, kao što su Zenica, Sarajevo, Mostar, da bi se u međuvremenu taj aparat popravio i pacijenti su se vratili na terapiju u Tuzli. Nakon nekog vremena apart se ponovo pokvario, a pacijenti nisu mogli da idu u druge centre, jer su bili povučeni iz drugih centara. U tom trenutku je nastao kolaps zdravstvene zaštite. To se sve dešavalo otprilike krajem prošle i početkom ove godine i tu je stvoren prvi medijski pritisak kada su pacijenti povučeni sa radio terapije iz drugih centra, a nisu u Tuzli mogli da se nastave liječiti“, kaže aktivista Selman.
(Zabilježimo u memoriju izraz „medijski pritisak“ iz ove izjave, jer ćemo se na tu temu vratiti ponovo u tekstu.)
Nadalje „Akcije za pomoć pacijentima na UKC Tuzla“ ne nedostaje i iz redova političkih „influencera“:
„Ako i posljednji pokušaj nabavke aparata, kako je već medijski najavljeno, bude poništen, tražimo da direktor Tulumović odmah odstupi sa funkcije direktora, a od Vlade FBiH kao zakonski odgovornog subjekta tražimo da bez odlaganja pokrene sve mehanizme u skladu sa svojim ustavnim i zakonskim ovlaštenjima kako bi spriječili ugrožavanje života ljudi i dalje propadanje ove ustanove“, rekao je Jasmin Kadić, predsjednik Kantonalnog odbora Naše stranke u Tuzlanskom kantonu.
Da li iz ovih primjera koji odražavaju suštinu medijsko-političkog djelovanja „dušebrižnika“ za stanje na UKC Tuzla vidimo brigu za pacijente, ili neku drugu pozadinu?
Ova dva primjera političko-influencerske ofanzive („medijski pritisak“), a u kojima je sažeta suština medijskog i političkog djelovanja aktera koji nam se javno žele prikazati kao humanisti i zagovornici pravne države, dešavaju se punih osam godina od nastanka problema!?
Zašto tek sad?
Da nije možda za što je 2023. godina uvod u predizborne kampanje političkih stranaka za predstojeće Izbore 2024., koji se odražavaju za neki 10-ak mjeseci.
Činjenica da se osam punih godina šuti oko problema nabavke Lineranog akceleratora na UKC Tuzla mnogo govori u prilog tome da ni političari ni influenceri ne dižu „buku“ oko UKC Tuzla zbog empatije za pacijente, već isključivo radi lične promocije (jer jedni žive od sakupljanja poena na „lajkovima“ a drugi na glasačkoj kutiji). Da nije tako javnost bi o problemu onkoloških pacijenata Tuzla saznala još prije osam godina (i do sad bi Tuzla imala Linearni akcelerator), kada je problem i nastao, a od tada do danas nije proteklo samo mnogo vode Jalom, nego su mnogi umrli zbog otežanog pristupa neophodnoj terapiji.
I sada, umjesto akcije u kojoj će svi dati doprinos da se što prije nabavi Linearni akcelerator, suština javnog djelovanja „dušebrižnika“ za stanje na UKC Tuzla se svodi isključivo na pozivanje na krivičnu i svaku drugu odgovornost neke „druge“ strane.
Jednima mati, drugima maćeha
Nemoguće je argumentovano poreći kako najveću odgovornost za stanje na UKC Tuzla u posljednjih tri decenije najviše snosi SDA, jer je najduže vlast! Takođe, menadžment UKC Tuzla nosi svoj dio odgovornosti jer su i oni u svom domenu – vlast. Ali, može li se cijeli postojeći problem na UKC Tuzla argumentovano staviti isključivo na teret aktuelne Vlade TK i menadžementa UKC Tuzla?
Jesu li Vlada TK i menadžment UKC Tuzla isključivi krivci što su onkološki pacijenti TK u problemu, što u mandatu aktuelne Vlade FBiH tj. vlasti stranaka Trojke pacijent UKC Tuzla, odnosno građanin TK evidentno manje vrijedi od pacijenta Sarajlije, ili Mostarca.
Evo par primjera da je se vlada FBiH ponaša kao da jednima mati a drugima maćeha:
Primjer prvi: Vlada FBiH usvojila je 2021. godine, na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva, 60.000.000 KM vrijedan Program utroška s kriterijima raspodjele sredstava transfer za sanaciju zdravstvenih ustanova u FBiH, utvrđenih Proračunom FBiH. Sredstva su raspoređena zdravstvenim ustanovama čiji je osnivač Federacija BiH na sljedeći način: Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar namijenjeno je 18.000.000 KM, Kliničkom centru Univerziteta Sarajevo i Univerzitetsko-kliničkom centru Tuzla po 12.000.000 KM.
Primjer drugi: Vlada Federacije BiH je na sjednici u Sarajevu na prijedlog Federalnog ministarstva zdravstva donijela odluke o usvajanju osam programa utroška sredstava s kriterijima raspodjele sredstava u okviru tekućih transfera drugim nivoima vlasti i fondovima utvrđenih Budžetom FBiH za 2023. godinu ovom ministarstvu u ukupnom iznosu od 122.385.000 KM. Usvojen je Program utroška za raspodjelu sredstava transfera za sanaciju 19 zdravstvenih ustanova u Federaciji BiH u iznosu od 75.000.000 KM. Odlukom se odobrava raspodjela sredstava zdravstvenim ustanovama u FBiH čiji je osnivač Federacija BiH, a sredstva su raspodijeljena na sljedeći način: „Raspodjela sredstava odobrena je za Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (10.000.000 KM), Univerzitetsko-klinički centar Tuzla (9.666.667 KM), Sveučilišnu-kliničku bolnicu Mostar (20.000.000 KM).
Primjer treći: Trojkin premijer Nermin Nikšić (SDP) cijelo proteklo ljeto je udruženjima pacijenata obećavao 40 miliona KM. Rezultat? Vlada FBiH je dala 10 miliona, s porukom da ostatak od još potrebnih 60 miliona maraka osiguraju kantonalni zavodi za javno zdravstvo (iako za takvo nešto ne postoji zakonska osnova. Takođe, kantoni su različito finansijski moćni).
Primjera ima još!
Kako to da pacijent iz Tuzle manje vrijedi od onog iz Sarajeva ili Mostara
Primjera radi, budžet Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo za 2023. godinu iznosi preko pola milarde KM, tačnije 582.368.800 KM.
Za iste potrebe (iako je i najmnogoljudniji kanton) budžet Zavoda zdravstvenog osiguranja TK za 2023. godinu iznosi 309.363.021 KM.
Zar nije onda u pravu direktor UKC Tuzla dr Denial Tulumović kada javno primijeti “frapiran sam odnosom viših nivoa vlasti prema Tuzlanskom kantonu. Doslovno svi zdravstveni centri u FBiH dobili su drugu i treću, a neki već i četvrtu tranšu (iz Fonda solidarnosti – op.a.), a UKC nije dobio iako je ispunio sve uvjete, a neki od ovih koji su dobili čak ne ispunjavaju ni uvjete. Moram da kažem da je Hercegovačko-neretvanski kanton po jednom građaninu dobio 127 KM, a Tuzlanski kanton kao najmnogoljudniji je s nivoa FBiH dobio 23 KM po jednom stanovniku”.
Dakle, pacijenti iz Tuzlanskog kantona očito vrijede manje, a TK treba jednako učestvovati u „nabavci“ 60 miliona KM (koje je trebala obezbijediti Vlada FBiH) jednako kao i KS ili HNŽ!?
Još jedan dokaz da problem liječenja onkoloških pacijenata nije samo problem UKC Tuzla i da nije počeo onog momentakada je javnost saznala da još nije nabavljen linerani akcelerator, je i sljedeći primjer:
Vlada FBiH je još 2002. godine donijela Zakon kojim se za zdravstvo formira Fond solidarnosti. Određeno je da se budžet ovog Fonda puni iz dva izvora, iz doprinosa zdravstvenog osiguranja i transfera iz federalnog budžeta. Samo te prve 2002. godine je propisani koeficijent ispoštovan. U svim ostalim godinama, Fondu solidarnosti FBiH novac nije uplaćivan, a Vlada FBiH ne ispunjava svoje zakonom propisane obaveze. Ovo se nije desilo samo u mandatu SDA, dešava se i mandatu aktuelne Vlade FBiH. Rezultat ovakvog ponašanja je dugovanje od milijardu i 530 miliona KM za liječenje najtežih oboljenja. Dakle, ugroženi su pacijenti u cijeloj FBiH, a ne samo kako se u javnosti nastoji prikazati – jedini problem je UKC Tuzla i Vlada TK. Očito da je problem mnogo širi.
Takođe, kada se uzme u obzir da liječenje jednog onkološkog pacijenta košta od 40 do 200 hiljada KM, bez obzira da li je pacijent iz TK ili KS, onda postaje jasnije kako postoji kreirana nejednakost između pacijenata na osnovu toga da li su iz povlaštene skupine (KS i HNŽ kojima Vlada FBiH zdušno pomaže) ili iz „kažnjeničke skupine“ (oni iz TK). Očito da će KS i HNŽ daleko prije i lakše od svih ostalih „skupiti“ nedostajućih 60 miliona KM koje je obećala pa iznevjerila Vlada FBiH – jer su nepravedno favorizovani.
Očita je još jedna stvar, kada Vlada FBiH ne bi očito bila naklonjena favorizovanju pacijenata iz Sarajeva i Mostara, odnosno kada bi regulisala svoj dug Fondu od milijardu i po maraka i kada bi prestala sa praksom da pacijent iz Tuzle manje vrijedi od onog iz „Šehera“ i onog iz „Stolnog grada“, sigurno da ne bi bilo ni potrebe da novac za liječenje pacijenata sakupljaju influenceri.
Zašto „pada“ tender na UKC?
U čitavoj predstavi za javnost gledamo i slušamo jedan navodni argument u korist tvrdnje da se na UKC Tuzla „nekome“ namiješta tender za nabavku Lineranog akceleratora. Čuli smo da je glavni razlog ponavljanja tendera to što je menadžemnt UKC Tuzla propisao da otvor Lienarnog akceleratora mora biti 90 cm.
To što takav uređaj proizvodi samo jedan dobavljač je navodno dokaz da menadžement UKC tender namiješta tender baš tom dobavljaču. Optužbe su glasile „da su smanjili traženu veličinu otvora na 80 cm, tender bi prošao“, i to je jedan od argumenata kojim se obrazlaže postojanje krivičnog djela zbog kojeg neko traba odgovarati. Je li to istina?
Prema dokumentaciji iz posljednjeg tendera vidljivo je da je zadnjim tenederom smanjena tražena veličina otvora Lineranog akceleratora na 80 cm. I šta se desilo? Tender je opet „oboren“.
“Na takav način smo ‘razbili’ teoriju po kojoj navodno favoriziramo samo jednog proizvođača. Međutim, kao profesionalac mogu reći da nama taj veći promjer i dalje najviše odgovara jer na takav način bismo zbrinuli skoro 95 posto svojih bolesnika koji imaju potrebu za radioterapijskim tretmanom”, pojasnio je za javnost direktor Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli Denijal Tulumović.
Kada uporedimo ova dva stava oko veličine otvora Linearnog akceleratora, logično je da prvi apsolutno ne stoji, već da je tačna izjava dr. Tulumovića. Prostom logikom je lako zaključiti da bi nabavkom uređaja sa otvorom od 90 cm bio riješen problem većine pacijenata sa TK. Naime, u pitanju je uređaj gdje širina otvora kroz koji se pacijent „uvlači“ u uređaj diktira kolika mora biti širina ramena pacijenta. Nabavka uređaja sa otvorom od 80 centimetara znači da bi 20-30 posto pacijenata sa područja TK opet moralo tražiti usluge drugih medicinskih centara. Zašto bi to onda bio „argument“ da se na taj način namiješta tender nekom dobavljaču!?
Zar to može biti i argument za stav da i influenseri „prose“ za onkološke pacijente zato što je UKC Tuzla loše vodio javne nabavke!?
Istini za volju, ni sada nisu influenceri ti koji spašavaju situaciju, niti je to Vlada FBiH a ni politička opozicija u TK. “Požar na terenu“ rješava Vlada TK u mandatu Irfana Halilagića i aktuelni menadžment UKC Tuzla na čelu sa Upravnim odborom kojeg je imenovala Vlada TK.
Za nabavku opreme i rad UKC-a, kantonalna Vlada je samo u ovoj godini izdvojila 23 miliona maraka. Novac predviđen novim ugovorima je već na raspolaganju Kliničkom centru koji može krenuti u proces javne nabavke. Uporedo s tim vodi pravne procese da se Vladi TK i pacijentima Kantona vrate sa federalnog nivoa uzurpirana prava za članstvo u Upravnom odboru ZZOiR FBiH…
Šta za to vrijeme radi Vlada FBiH, politička „opozicija“ u TK…?
Dakle, nakon osam godina nijeme šutnje o stanju na UKC Tuzla, umjesto zajedničke akcije da se prioritet stavi na nabavku novog Lienarnog akceleratora na UKC Tuzla, Vlada FBiH i opozicija iz TK se bave emitovanjem novog serijala “kako srušiti Vladu TK”. Umjesto da se hitno poduzmu radnje na zaustavljanju agonije onkoloških pacijenata, Vlada FBiH se tužaka po sudu – tražeći da joj se potvrdi kako je njeno pravo da imenuje Upravni odbor jače nego pravo Vlade TK. Umjesto da traži i ide u izmjenu zakonskih propisa koji svo vrijeme otežavaju provođenje tendera u hitnim situacijama kakvu imamo u zdravstvu TK, politička opozicija u TK se na prvom mjestu brine da neko (ne)odgovara.
Šta nam sve naprijed navedeno govori? Da političke i druge akcije koje se vode ok UKC Tuzla a koje vidimo kroz medije, nisu ništa drugo do borba za vlast, upinjanje oko toga će upravljati zapošljavanjima na UKC Tuzla jer predizborna je godina a preko 2.600 zaposlenih na UKC zajedno sa članovima porodica su „glasačka mašina“ koja može odlučiti izbore. Zar nije očito da je to logika koja se krije iza poteza Vlade FBiH, a ne briga za pacijente ili UKC Tuzla.
Da je tako svjedoči i činjenica da Vlada FBiH godinama odbija zaključiti ugovor kojim bi riješila suosnivačke odnose sa Tuzlanskim kantonom, a takav ugovor ovjeren kod Suda je osnov (ne)zakonitosti svih radnji koje u vezi UKC Tuzla poduzima Vlada TK. Takođe, Vlada FBiH očito nema ni plan ni namjeru mijenjati federalne propise koji stvaraju probleme u procesima hitne nabavke kakva je nabavka Linearnog akceleratora za UKC Tuzla. Je li to ta briga „kako bi spriječili ugrožavanje života ljudi i dalje propadanje ove ustanove“!?
Vlada FBiH očito ne želi ni uspostaviti zakonit Upravni odbor FZZO gdje se Tuzlanskom kantonu godinama onemogućava zakonsko pravo da u ime pacijenata TK učestvuje u donošenju odluka, pa tako onda i dobijemo da neki pacijenti vrijede manje od drugih.
Sumarum
Sada je mnogo očitija i pozadina problema (o čemu smo pisali u prošloj analizi) – zašto je Tuzlanski kanton onemogućen da ostvaruje svoja prava iz Zakona zdravstvenog osiguranja. Sada je očito i da glavni razlog što ispaštaju onkološki pacijenti nije to što je aktuelni menadžment vodio lošu politiku javnih nabavki.
Da odmah odbacimo moguće komentare kako je ova analiza na bilo koji način pristrasna – još jednom ćemo konstatovati: za stanje ne samo na UKC Tuzla nego i u kompletnoj državi najveću odgovornost snosi Stranka demokratske akcije (SDA), jer je ista na vlasti već više od tri decenije (imala je najviše premijera Vlade TK i premijera Vlade FBiH) na svim nivoima. Svakako da neko mora odgovarati za ono što je u njihovoj vladavini bilo nezakonito, a bilo je mnogo toga. Međutim, o tome će valjda odlučiti nadležni pravosudni organi. Do tada, da li je za pacijente i uopšte sve građane (potencijalne pacijente) bitnije da prvo vodimo medijsku hajku kako bi nekoga kaznili – ili je bitnije da hitno nabavimo medicinski aparat zbog čijeg izostanka pate i umiru ljudi (a nečijom eventulanom krivičnom odgovornošću neka se bavi pravosuđe)?
S time u vezi postavljamo javno pitanje:
- Zašto niko od političkih stranaka koje imaju mandate u Skupšini TK i Parlamentu FBiH, a koje se upinju dokazati ko (ni)je kriv za nabavku Linearnog akceleratora i općenito loše stanje na UKC Tuzla, osam godina nije ni pisnuo o problematici na UKC, odnoso, zašto cijelih osam godina izbjegavaju da djeluju „u skladu sa svojim ustavnim i zakonskim ovlaštenjima“ – kako bi spriječili ugrožavanje života ljudi i dalje propadanje ove ustanove? Osam godina za njih problem zvani UKC nije postojao!
- Zašto osam godina nema nijednog influencera koji bi skupljao pomoć za ugrožene pacijente, ili koji bi nas prosvijetlio da imamo problem zato „što menadžment nije nabavio novi linearni akcelerator, što im je bila dužnost“ (da nije možda zato što 2015. još nije postojao Tik-Tok, pa se nije moglo zarađivati na pregledima „influenserskih izvještaja“!?)?
- Zašto osam godina nismo vidjeli nikakav „medijski pritisak“ – ni da se neko kazni što Lienarni akcelerator nije nabavljen, ni da se isti nabavi?
Podsjećamo i na činjenice iz prethodne analize:
Zbog odnosa Vlade FBiH Tuzlanski kanton, odnosno Vlada Tuzlanskog kantona, Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona i Zavod zdravstvenog osiguranja ‘Tuzlanskog kantona, več godinama uopšte nemaju saznanja – na koji način se delegiraju i rješavaju pitanja koja su predmet raspravljanja Upravnog odbora FZZOiR (što za rezultat ima niz neadekvatnih rješenja za osigurana lica Tuzlanskog kantona).
VEZANI TEKST: ANALIZA: “Slučaj” UKC Tuzla – Istražili smo pozadinu o kojoj se šuti. Evo i dokazi…
Zato se i dešava da pacijent iz TK manje vrijedi od onog iz KS, jer Vlada FBiH i dalje dopušta nezakonito i neprihvatljivo – da privremeni (do skora “tajni) član Upravnog odbora FZZOiR (izvijesna Vesna Ferković) već punih osam godina kao predstavlja Tuzlanski kanton, a da nikakva ovlaštenja od strane nadležnih institucija Tuzlanskog kantona nema, niti organi TK imaju ikakvog uticaja na odluke koje se tamo donose.
Dakle, oni koji su na vrhu odlučivanja i koji bi trebali da donose i i mijenjaju zakone u korist građana, ne provode ni postojeće zakone.
Da možda to nije glavni razlog zašto ispaštaju pacijenti i zdravstvo, ne samo u TK već i u cijeloj Federaciji BiH?
Je li to ta promjena koja je građanima obećana da će doći kada nova vlast smijeni staru vlast?
Na žalost smo bili u pravu kada smo na kraju prošle analize na ovu temu konstatovali kako do naredne analize “na žalost našeg društva, nećemo slušati konstruktivne kritike niti idejne prijedloge ili doprinose kako riješiti problem koji je na štetu zdravstva i građana TK. Slušaćemo beskorisnu kuknjavu dobro plaćenih političara u novom pokušaju da sruše neku vladu, gledaćemo paćenička uvijanja ‘celebritija’ kako koriste javnost da na tuđem crnilu zarade za još koji komad nakita ili markirane odjeće”.