Mnoge škole diljem Evrope uvode zabrane ili ograničenja na korištenje mobilnih telefona zbog zabrinutosti za utjecaj na mentalno zdravlje mladih. Iako ne postoje pravila na razini Evropske unije za rješavanje ovog problema, u julu je i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izrazila zabrinutost te obećala poduzeti mjere. Kakva je situacija u školama u Bosni i Hercegovini?
Kako digitalna tehnologija postaje sveprisutnija u životima mladih ljudi, europske zemlje sve više izražavaju zabrinutost zbog pretjerane upotrebe mobilnih telefona, društvenih medija i drugih oblika digitalne komunikacije – a neke idu prema zabrani ili ograničenju upotrebe mobilnih telefona u školama, piše u zajedničkom tekstu novinskih agencija AFP, AMNA, dpa, EFE, FENA, HINA, STA, TT u okviru European Newsrooma.
Nedavna istraživanja ukazuju na alarmantnu povezanost između pretjeranog vremena provedenog ispred ekrana i negativnog utjecaja na mentalno zdravlje i akademski uspjeh djece i mladih. Primjerice, istraživanje Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) savjetuje ograničenu i odgovornu upotrebu mobilnih telefona u školama.
U julu, nakon što je ponovno izabrana za predsjednicu Europske komisije, Ursula von der Leyen obećala je da će se uhvatiti u koštac s ovisnošću o društvenim medijima i online nasiljem, osvrćući se na široko rasprostranjenu zabrinutost o negativnom utjecaju na mentalno zdravlje i dobrobit.
”Vidimo sve više i više izvještaja o onome što neki nazivaju krizom mentalnog zdravlja”, rekla je von der Leyen. ”Provest ćemo prvu europsku istragu o utjecaju društvenih medija na dobrobit mladih. Dugujemo im to”, dodala je.
O internetskom zlostavljanju, von der Leyen je rekla: “Srce mi se slama kada čitam o mladim ljudima koji si nanose ozljede ili čak oduzimaju život zbog zlostavljanja na internetu”. Obećala je da će se “uhvatiti u koštac s pošasti internetskog nasilja” i “poduzeti mjere protiv dizajna nekih platformi koje izazivaju ovisnost”.
Držanje mobilnih uređaja izvan vidokruga
Iako je Evropska unija sve više svjesna negativnih učinaka upotrebe društvenih medija i mobilnih telefona među mladima, ne postoje pravila za cijelu EU koja bi se pozabavila tim problemima u svih 27 država članica Unije. Umjesto toga, pravila se razlikuju ovisno o zemlji.
Neke evropske zemlje razmatraju ili su već uvele zabrane mobilnih telefona u školama ili ograničenja njihove upotrebe tijekom nastave. Među njima su Belgija, Francuska, Nizozemska, Italija, Španija i Grčka.
Druge zemlje, poput Slovenije, Hrvatske i kandidata za članstvo u EU, Bosne i Hercegovine, istražuju mogućnosti za rješavanje problema, ali još nisu uvele zabrane diljem zemlje. Umjesto toga, škole preuzimaju stvari u svoje ruke.
Nizozemska: Škole u Nizozemskoj uvele su potpunu zabranu mobilnih telefona u cijeloj zemlji od prve sedmice septembra. Mobiteli su u učionicama srednjih škola zabranjeni od početka ove godine, a ta mjera je s početkom školske godine proširena i na osnovne škole.
Telefoni se i dalje mogu koristiti u razredu ako su neophodni za učenje, na primjer kada uče o medijskim vještinama, ili ako su učenicima potrebni iz zdravstvenih razloga ili zbog invaliditeta.
Francuska: U 180 srednjih škola koje pohađaju francuska djeca u dobi od jedanaest do 15 godina, isprobava se shema zabrane upotrebe mobilnih telefona tokom cijelog školskog dana. Pilot projekt, nazvan “digitalna pauza” koji obuhvaća više od 50.000 učenika, provodi se prije moguće odluke da se ta praksa uvede na nacionalnoj razini od 2025. godine.
Trenutno učenici u francuskim srednjim školama moraju isključiti svoje telefone, međutim u eksperimentu će djeca morati svoje telefone predati po dolasku u školu. Ovo je dio inicijative predsjednika Emmanuela Macrona da djeca provode manje vremena ispred ekrana, jer vlada strahuje da to zaustavlja njihov razvoj.
Izvješće o korištenju ekrana od strane mladih ljudi koje je Macronu u travnju predstavilo povjerenstvo stručnjaka preporučuje da se ne koriste telefoni do 11. godine, dajući djeci između 11 i 13 godina takozvani “glupi telefon” bez interneta i ograničavajući pristup internetu do 15 godina.
Takav uređaj “dumbphone”, nazvan “The Phone”, sada u Francuskoj razvijaju majka poduzetnica, njen sin i partner.
Belgija: U Belgiji će od ove školske godine mobilni telefoni biti zabranjeni u učionicama stotina škola francuskog govornog područja u Briselu i Valoniji. Planove je objavila nova vlada frankofonske regije tokom ljeta.
U nizozemskom govornom području Flandrije pak nema opće zabrane telefona u školama, no neki su sami odlučili uvesti zabrane.
Grčka: U Grčkoj se od učenika traži da svoje mobilne telefone drže u školskim torbama cijelo vrijeme tokom nastave. Ministar obrazovanja Kyriakos Pierrakakis pojasnio je da je jasno vidljivo posjedovanje i korištenje mobitela zabranjeno čak i tokom odmora, a prekršaj bi doveo do jednodnevne suspenzije.
Prošle sedmice premijer Kyriakos Mitsotakis nije isključio mogućnost da će učenici biti prisiljeni predati svoje mobilne telefone i preuzeti ih nakon školskih sati.
Italija: U Italiji su mobilni telefoni zabranjeni u učionicama od ove školske godine, prema uredbi koju je u julu izdala desničarska administracija premijerke Giorgie Meloni. Mjeru je uveo ministar obrazovanja Giuseppe Valditara iz nacionalističke stranke Liga, s ciljem da se zabrani korištenje mobilnih telefona u školama, uključujući i u nastavne svrhe. Tableti i računala i dalje se mogu koristiti uz suglasnost nastavnika.
Španija: U nekoliko regija u Španiji već su na snazi zabrane i ograničenja mobilnih telefona u školama, kao što su zajednice Madrida, Galicije, Castilla-La Mancha, Andaluzije i Extremadure.
U januaru je Državno školsko vijeće Španije – najviše savjetodavno tijelo vlade u području obrazovanja – jednoglasno odobrilo veto na korištenje mobilnih telefona u osnovnom obrazovanju i ograničenja za srednje obrazovanje.
Posljedično, druge regije su počele provoditi mjere. U Aragonu, Valencijskoj zajednici, Balearskim otocima i Navarri kao i Andaluziji, primjerice, učitelji imaju ovlast oduzeti i isključiti telefone učenika do kraja školskog dana.
Švedska: Švedska agencija za javno zdravstvo (FHM) nedavno je izdala preporuke o vremenu provedenom pred ekranom za djecu. Preporučuje da djeca mlađa od dvije godine trebaju biti potpuno udaljena od digitalnih medija i televizije, a korištenje bi trebalo biti ograničeno za starije uzraste.
Nove preporuke temelje se na istraživanjima i određuju koliko vremena djeca trebaju provesti na različitim aktivnostima kako bi se osjećala dobro. Prema podacima švedske vlade, tinejdžeri između 13 i 16 godina u Švedskoj općenito provode 6,5 sati dnevno na internetu. Švedski ministar socijalnih pitanja i javnog zdravstva Jakob Forssmed nada se da će tehnološke kompanije poduzeti mjere kako bi smanjile rizik da djeca postanu ovisna o internetu.
Slovenija: U slovenskim osnovnim i srednjim školama svaka pojedinačna škola može ograničiti korištenje mobilnih uređaja. Interna pravila razlikuju se od škole do škole, no malo ih je u potpunosti zabranilo korištenje mobilnih uređaja. Prema mišljenju stručnjaka, prvi korak ka smanjenju upotrebe ekrana bio bi postavljanje nacionalnih smjernica.3
Nasilje na internetu u porastu
Nasilje na internetu među mladima je u porastu, pokazalo je ovogodišnje istraživanje Safe.si, nacionalne točke za podizanje svijesti o sigurnom korištenju interneta. U Sloveniji je čak 65 posto osnovnoškolki i 55 posto osnovnoškolaca doživjelo neki oblik nasilja na internetu. U srednjoj školi 63 posto učenica i 54 posto učenika doživjelo je neki oblik nasilja na internetu.
Hrvatska: U Hrvatskoj ne postoje jedinstvena pravila i Ministarstvo obrazovanja još nije donijelo nikakvu odluku po tom pitanju. No, neke su škole već donijele odluku o zabrani korištenja mobitela u učenicima cijelo vrijeme boravka u školi, pa tako i za vrijeme odmora između pojedinih satova.
To uključuje škole u nekoliko hrvatskih gradova: Zagreb, Split, Rijeka, Osijek, Zadar. Zabranu unošenja mobitela u školu uvela je i jedna splitska škola, tvrdeći da obična zabrana korištenja nije dovoljna.
Bosna i Hercegovina: Kako bi potaknuli veću socijalizaciju učenika i spriječili maloljetničku delikvenciju, nekoliko škola u Bosni i Hercegovini zabranilo je unošenje mobitela na nastavu. No, unatoč parlamentarnoj inicijativi da se ova praksa proširi, ona još nije implementirana u većini obrazovnih ustanova diljem zemlje.
Prema istraživanju UNICEF-a i Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine, svako drugo dijete u Bosni i Hercegovini mlađe od jedanaest godina ima profil na platformi društvenih mreža. Više od 50 posto djece iskusilo je neugodnosti na internetu, no više od 85 posto o tome nije ni s kim razgovaralo.