Svjedoči tome i nedavno okončano Evropsko prvenstvo u rafting, čiji je domaćin bio upravo Konjic.
Neretva je brza, pjenušava, zelena i bistra rijeka, koja u kanjonu uzvodno od Konjica adrenalinom napunjenim rafterima pruža neponovljiv doživljaj i uvid u netaknute prirodne ljepota, pa nije ni čudo da rafting u Konjic privlači kako domaće tako i turiste iz cijelog svijeta.
– Dnevno se niz Neretvu spušta između 80 i 100 čamaca. Danima vikenda između 150 i 200 čamaca dnevno siđe na Neretvu, kaže nam jedan od voditelja rafting kluba u Konjicu.
Ovdašnji rafting klubovi nude sjajnu usluge, a na pitanje šta im je najveći problem, svi će odgovoriti u jedan glas: nedostatak skipera! Skiperi upravljaju čamcima, obučeni su profesionalci i sigurno će prevesti posadu od starta do cilja, a vaše je da se držite njihovih instrukcija.
Od Glavatičeva do Konjica vozi se najinteresantnija rafting tura na Neretvi sa nekoliko divljih dijelova i spada u najatraktvnije rijeke u Evropi. Dužina staze je oko 23 km i plovidba traje oko 5 sati, tokom kojih rafteri mogu da uživaju u odmoru i ljepotama Malog i Velikog kanjona, uz netaknutu prirodu i prizore koji nisu vidljivi sa puta, kao i u četiri adrenalinska brzaka, koji su poredani tako da je svaki naredni ekstremniji od prethodnog. Pauze za kupanje i roštilj su posebna priča, jer se radi o netaknutim plažama, a uz to cijelim tokom Neretva je pitka.
Ipak, rafting je samo dio onoga što Konjic nudi, pa vam jedan dan vjerovatno neće biti dovoljan. To je grad s najviše nacionalnih spomenika kulture te brojnim prirodnim atrakcijama, a osim Neretve, tu su Rakitnica, planina Prenj, Boračko jezero, Titov bunker, Zavičajni muzeja i kuća Zuke Džumhura, kao i čuveni Muzej drvorezbarstva te brojni drugi sadržaji. I na koncu njegova najveća vrijednost – ljudi, u čiju srdačnost i otvoreni duh se uvjere svi oni koji kao gosti dođu u ovaj grad.
(Vijesti.ba)