Radi se o timu koji je, na inicijativu Ministarstva unutrašnjih poslova KS (MUPKS), osnovala Vlada KS u aprilu 2020. godine, a koji je zasnovan na principu reprezentativnosti svih institucija u KS-u i organizacija civilnog društva koji u svojoj nadležnosti, ovlaštenjima i djelatnostima poduzimaju aktivnosti koje su u direktnoj ili indirektnoj vezi s borbom protiv trgovine ljudima.
Ovaj tim svakog mjeseca, te polugodišnje, Vladi KS-a podnosi izvještaj o stanju trgovine ljudima u Kantonu Sarajevo.
Prema rezultatima izvještaja podnesenih u 2023. godini, u KS-u evidentirana su dva krivična djela – trgovina ljudima i jedno krivično djelo – krijumčarenje ljudi.
Policijski službenici Uprave policije MUP-a KS su nadležnom tužilaštvu podnijeli dva izvještaja i to – Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu Radna eksploatacija i Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu Krijumčarenje ljudi – protiv tri lica i to jednog državljanina Irana, jednog Turske i jednog BiH.
U istom periodu, podnesena je i prijava jednog krivičnog djela trgovine ljudima od Mobilnog tima za prevenciju prosjačenja i proslijeđena Federalnoj upravi policije na nadležnost i postupanje.
– Koordinacioni tim veoma uspješno djeluje na planu borbe protiv trgovine ljudima na području KS-a i to je vidljivo iz izvještaja koje redovno predstavljamo Vladi. Formiranje ovog tima dio je obaveza koje je BiH morala ispuniti, a njegovo djelovanje ogleda se i u značajnim izmjenama zakonske regulative koju su predložili, a koje jasnije definišu ovu oblast. Svi njihovi prijedlozi će biti razmotreni i zajedno ćemo djelovati na usklađivanju zakonske regulative kako bi oblast trgovine ljudima, krijumčarenja i prosjačenja bila u potpunosti pokrivena zakonskim rješenjima – izjavio je kantonalni ministar unutrašnjih poslova Admir Katica.
Koordinacioni tim je u prošloj godini zabilježio i intenzivan rad JU „Kantonalni centar za socijalni rad“ koji se odvijao na terenu putem Mobilnog tima.
Mobilni tim je u toku 2023. godine identificirao 183 djece koji rade i borave na ulici, od kojih je 98 djece recidivista, dok je 85 novoevidentirane djece.
Djeca zatečena na ulicama KS su upozorena na moguće posljedice boravka na ulicama po sigurnost, život i zdravlje.
Mobilni tim je intenzivno radio sa lokalnim zajednicama sa namjerom da prevenira zloupotrebu djece za prosjačenje.
Rezultat postignut kroz ove aktivnosti je smanjenje broja djece za koju postoji sumnja da su u organizovanom prosjačenju.
Na ulicama su zaticane odrasle osobe i značajno manji broj djece koja uglavnom dolaze iz drugih kantona o čemu su obaviješteni njihovi mjesno i stvarno nadležni centri za socijalni rad.
Značajno je istaći da je na inicijativu Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS prošle godine u osnovnim i srednjim školama realizovan projekat snimanja edukativnog filma „Prevencija trgovine ljudima“ gdje su se učenici takmičili u snimanju najboljeg filma.
Prvoplasirani filmovi iz osnovnih i srednjih škola potom su prikazani u svim školama, i to učenicima uzrasta od 14 – 19 godina.
Koordinatorica Tima Aida Hajdar je u izvještajnom periodu, na zahtjeve JU Srednja mašinska tehnička škola i JU Srednja škola metalskih zanimanja održala osam predavanja na temu „Prevencija trgovine ljudima“ učenicima III razreda.
Policijski službenici Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo redovno sarađuju sa NCB INTERPOL Sarajevo u realizaciji operativnih akcija u borbi protiv trgovine ljudima, kao i na ranoj identifikaciji potencijalnih žrtava trgovine ljudima.
U maju prošle godine policijski službenici uzeli su aktivno učešće u Operativnoj akciji za suzbijanje trgovine ljudima pod nazivom „Jad Global Chain 2023“ u organizaciji EUROPOL-a, saopćeno je iz Kabineta ministra Katice.
(Vijesti.ba / FENA)