Na oficijelnoj internet stranici Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine 11. januara 2024. godine objavljena je informacija o zakazanim sjednicama vijeća u drugostepenom krivičnom postupku.
Nakon dostavljene žalbe, među navedenim predmetima koji će se naći pred žalbenim vijećem, našao se i slučaj Harisa Haračića iz Teočaka. Ovaj dvadesetpetogodišnji mladić je na Kantonalnom sudu u Tuzli proglašen krivim za dvostruko ubistvo starijeg bračnog para Đuzdanović, te je osuđen na jedinstvenu kaznu dugotrajnog zatvora u trajanju od 30 godina.
U narednom periodu ova prvostepena presuda razmatraće se na zakazanoj sjednici vijeća, što nam je potvrdio i poznati tuzlanski advokat Bakir Hećimović, branilac okrivljenog mladića:
„Dana 24.01.2024. godine pred Vrhovnim sudom Federacije Bosne i Hercegovine zakazana je sjednica Vijeća na kojoj će se raspravljati po žalbama stranaka u postupku izjavljenih na prvostepenu presudu kojom je optuženi Haračić Haris oglašen krivim za kvalifikovani oblik ubistva i pokušaja ubistva, koje se desilo u noći 23. na 24. decembar 2020. godine na području Općine Teočak, a na štetu porodice Đuzdanović“, objašnjava Hećimović, te nastavlja:
„Odbrana je izjavila žalbu po svim žalbenim osnovama, te sa stanovišta odbrane prvostepena presuda je zasnovana na bitnim povredama odredaba krivičnog postupka, te smatramo da je činjenično stanje u ovoj krivičnoj stvari pogrešno i nepotpuno utvrđeno, da je upravo optuženi Haračić Haris počinio navedena krivična djela“.
Kako je istakao advokat Hećimović, riječ je o prvostepenoj presudi zasnovanoj na bitnim povredama odredaba krivičnog postupka, te očekuje njeno ukidanje:
„Odbrana će na zakazanoj sjednici vijeća zastupati žalbene navode, kao i tezu odbrane da Sud u prvostepenoj presudi nije dao razloge o odlučnim činjenicama da je upravo optuženi Haračić Haris izvršilac ovog krivičnog djela, te odbrana očekuje da će Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine, a kako to nalažu relevantne zakonske odredbe ukinuti prvostepenu presudu, te predmet vratiti prvostepenom Sudu na ponovno odlučivanje“, zaključuje Bakir Hećimović.