Kakva je trenutno situacija sa sistemom Amber Alerta na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine, kakva je situacija sa borbom protiv maloljetničke delikvencije. Gosti Novog dana Eneid Hasanović – šef odsjeka za saradnju sa INTERPOLOM i EUROPOLOM u Federalnoj upravi policije i Nermin Pećanac – bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, govorili su o sigurnosti najmlađih.
Govoreći o procesu uspostavljanja Amber Alert Sistema na području Federacije BiH, Hasanović je kazao kako je, prema zadnjim informacijama, dogovoreno uspostavljanje radnog tijela koje će izvršiti analizu stanja i učiniti šta je neophodno, uključujući izmjene zakona, izradu novih pravila, kako će ovaj sistem funkcionirati, te zaključuje kako je potrebno sistematski uraditi posao.
Kada su u pitanju izmjene zakona i procedura, istaknuo je da je potrebno krenuti hronološki i to od Zakona o krivičnom postupku, prema kojem se objava za nestalim raspisuje ako imamo sumnju na izvršeno krivično djelo, što je potrebno preformulisati kako bi bilo moguće dati objavi u bez sumnje na krivično djelo.
Šta je prepreka da se sistem uspostavi?
Potrebno je dati prednost struki, smatra Pećanac i dodaje: “Međutim mi ne bi bili mi da se ne upetlja politika”.
Pojašnjava kako bi bilo najbolje uspostaviti Amber Alert Sistem na nivou Bosne i Hercegovine.
“Ono što mene ljuti je politika, što barem na ovom, na nestanku djece, maloljetnika ispod 7 godina, ako se tu ne možemo složiti, ne znam čemu sve ovo vodi”, prokomentarisao je.
Pećanac je naglasio značaj vremena u traženju nestalih, te da što je složenija upotreba načina uzbunjivanja to oduzima vrijeme, “koje je zlato”.
Kakva je suradnja između agencija na različitim nivoima vlasti u potrazi nestalih?
Hasanović ističe dobru suranju između institucija, s medijima i drugim organizacijama kada su u pitanju nestali maloljetnici, dodavši kako se i sada suradnja odvija na principu Amber Alert Sistema, te da su agencije iz Federacije BiH uvezane s agencijama iz Republike Srpske i Brčko Distrikta, s kojima razmjenjuju informacije.
Amber Alert je zaokružen sistem koji će i pravno definisati te stvari, dodaje.
Pećanac se nadovezao kazavši kako će kroz Amber Alert Sistem cijelo društvo biti uključeno u traženje nestale osobe, kompletna zajednica, te da će informacije pristizati putem medija, SMS poruka, itd., ali da je potreban pravilnik koji će definirati ko, šta i kako.
“Nema tehničkih prepreka, nema financijskih prepreka, ali ima političkih”, ističe.
Kada su u pitanju statistički podaci o nestalim u Federaciji BiH, sama brojka je alarmantna ali, smatra Hasanović nije realna. Pojasnio je i zašto.
“Vrlo često se dešava da nestala osoba kad se udalji i vrati ne prijavi se njen povratak i ostaje kao aktivna, te se i dalje traga za njom. Postoji oko 160 potraga za maloljetnim sto jeste alarmantan broj, i zato smo napravili analizu i ići ćemo prema policijskim agencijama da izađu na teren i provjere svaku od tih osoba, smatram da je stvarno stanje ispod tog broja”, kaže Hasanović.
Komentirajući slučaj djevojčice Danke Ilić iz susjedne Srbije, Hasanović je kazao kako, prema njemu dostupnim informacijama, i dalje se intenzivno traga za tijelom djevojčice. Spomenuo je i popratnu pojavu ovakvih slučajeva a to su lažne dojave, te da se takvi ispadi mou očekivati i uspostavom Amber Alert Sistema i morat će biti prevenirani.
Kada je u pitanju slučaj maloljetničke delikvencije, konkretno ubistvo iz Srbije od prije dva dana u kojem je počinitelj bio maloljetnik, Pećanac smatra da je prevencija ključ.
“Nije to tamo daleko, dešava se u blizini. Zatajio je sistem i društvo, škola je najodgovornija, treba biti na prvom mjestu. Odgoj i kuca je jedno, ali škola postaje samo obrazovna ali ne i odgojna institucija. Trebaju prepoznati simptome takvog ponašanja u školama. Nema onog osnovnog – prevencije, to je majka svega, pogotovo kad govorimo o delikveniciji”, zaključuje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad