Romski jezik sa elementima nacionalne kulture uveden je u osnovne škole na području Tuzlanskog kantona, koji je tako postao prvi kanton u Bosni i Hercegovini koji sistemski doprinosi stvaranju obrazovne sredine bez diskriminacije i očuvanju prava nacionalnih manjina. Dugogodišnje lobiranje i zagovaranje je napokon urodilo plodom, poručuju iz Udruženja Roma “Euro Rom” Tuzla. Sačinjen prijedlog Nastavnog plana i programa za predmet romski jezik sa elementima nacionalne kulture koji će se koristiti u osnovnim školama na području TK.
Historijski događaj za Rome u Tuzlanskom Kantonu ali i u čitavoj BiH, saopštili su iz Udruženje Roma “Euro Rom” Tuzla. Romski jezik sa elementima nacionalne kulture konačno se uvodi, od naredne školske godine. I to u osnovne škole na području Tuzlanskog kantona.
“Ovim školskim predmetom značajno se doprinosi inkuzivne i nediskriminatorske obrazovne sredine i očuvanja prava nacionalnih manjina”, kazao je Nihad Mešić, Misija OSCA-e u BiH.
Radna grupa sačinjena je od predstavnika Ministarstva obrazovanja i nauke TK, OSCE-a, Udruženja Roma “Euro Rom” Tuzla, Udruženja žena Romkinja Bolja Budućnost Tuzla i drugih kompetentnih članova, stručnjaka iz romologije.
“Mi ćemo i dalje raditi na tome da imamo dovoljan broj udžbeničke literature, kao i da osposobimo što veći broj kadra koji bi mogao da predaje romski jezik sa elemntima nacionalne kulture i Udruženje Euro Rom će se maksimalno potruditi da budućim studentima koji budu studirali romski jezik da obezbjedimo stipendije i druge privilegije kako bi u narednom periodu imati što kvalitetniji kadar da bi mogli prenijeti svoje znanje na djecu ne samo na romsku, nego za svu djecu koja pogađaju osnovne škole i žele da uče romski jezik, samim tim smanjit će se predrasude i stereotipi o Romima”, navodi Nedžad Jusić, Udruženje Roma “Euro Rom” Tuzla.
Tuzlanski kanton se može pohvaliti sa brojem Roma koji se obrazuju, ali kao jedan od problema izdvajaju to što se nekolicina njih ne žele izjasniti kao Romi.
“Mi imamo 554 učenika, imamo i veći broj, ali jedan dio neće da se izjasni. Imamo i preko 100 djece u srednjim školama i drago mi je da se probudila svijest o značenju i važnosti romskog jezika kod same romske djece”, ističe Mehmed Mujić, saradnik za romska pitanja TK.
Inicijativa da se romski jezik uvede u škole traje već nekoliko godina. Hedina Sijerčić-Tahirović literaturu za izučavanje romskog jezika pripremila je još 2000. godine ali do sada nije na ikakvu podršku, ni od strane intitucija niti od strane nevladinog romskog sektora. Iz romskih udruzenja se nadaju, da će poečetnica romskog jezika, koju je ona sačinila naći na školskim klupama.
“Danas sam dobila informaciju od Nedžada Jusića koji je aktivan u TK, da je nastavni plan i program od 1-9 razreda romskog jezika sa elemntima nacionalne kulture prihvačen, Ja sam kao ekspertica radila na tom nastavnom programu, po uzoru također na nastavni plan i program koji se odvija u Vršcu, odnosno u Subotici a koji vodi prof. Marija Aleksandrović”, kaže Sijerčić Tahirović.
Povodom 5. novembra, Svjetskog dana romskog jezika, Udruženje „Kulturni Centar Roma“ Tuzla i Udruženje Roma „Euro Rom“ Tuzla planiraju obilježiti ovu manifestaciju na poseban i svečan način, gdje će uvažene profesorice predstaviti i prezentirati tri udžbenika.