Svi narodi imaju praznike. Drže ih zajedno. U Amerikanaca je to praznik zahvalnosti nazvan Thanksgiving. Midsommar je blagdan Šveđana. Njime se dočekuje ljeto. Praznik svjetlosti je Diwali. Traje pet dana. Indijci tada osvjetljavaju svoje kuće i prodavnice.
Drevni Perzijanci su uočili da su u nekim periodima tokom godine dani veoma dugi. Koristili su više sunčeve svjetlosti. Vjerovali su da su svjetlost, te sjaj sunca znakovi dobrote i dogovora. Zbog toga su se borili sa mrakom noći. Također, Kirov narod je zapazio da su najkraći dani posljednji dani jeseni, te prva noć zime. Nakon toga, dani postepeno postaju duži, noći kraće.
Čitajte kolumne Edvina Kanke Ćudića:
Zoroastrijanci vjeruju da je najduža i najmračnija noć u godini negativna. Poznata je kao Šabe Jalda. Obilježava se 21. decembra. Druga je to najpopularnija iranska tradicija nakon Novruza. Šab na perzijskom znači noć. Jalda je preuzeta iz korijena soreanskog aramejskog jezika. Predstavlja rođenje. Narod Omera Hajjama, ovu noć je stotinama godina obilježavao na poseban način. Smatrali su da se tada rađa sunce. Uključena je u službeni perzijski kalendar 502. godine prije nove ere. Za vrijeme Darija I.
Šabe Jalda, izvorni je običaj čija je svrha zaštititi ljude od zla tokom najduže noći. U njoj su se palile velike vatre. Širila se svjetlost. Pomagalo se pozitivnim silama svjetlosti u borbi protiv negativnih energija mraka. Naučnici vjeruju da blagdan ima tradiciju dugu sedam hiljada godina. No, običaji su se vremenom mijenjali. U kućama su se uvijek postavljale sofre. Osim sezonskog i suhog voća, na trpezu su se stavljale i obredne stvari. Posuda za vatru, miris i hranu. Također, ljudi su ostajali budni veći dio noći. Okupljale su se familije i prijatelji. Dijelili su se zadnji plodovi ljeta. Pronalazile su se metode da Šabe Jalda prođe u dobrom društvu.
Sljedećeg jutra je započinjao dan slavlja. Nazivali su ga Koram Ruz. Radostan dan. Odmarali su se od cjelonoćnog bdjenja i molitve. Svi su bili ravnopravni. Ni kraljevi nisu bili izuzeci. Oblačili su jednostavni kijafet. Bili su zabranjeni ratovanje i prolijevanje krvi. Čak i životinjske. Neprijatelji su poštovali vjerovanja, te osjećanja Kambizovog naroda. Prihvatali su kratkotrajna primirja. Na taj dan Iranci nisu morali raditi. Poslovi su se obavljali dobrovoljno. Niko nikome nije smio naređivati. Mislili su da bi, u slučaju obavljanja radova, mogli pogriješiti. Čak i najsitnije greške učinjene na Koram Ruz smatrane su velikim. Za bor su mislili da je oličenje snage. Zato su se na ovaj dan okupljali pored ovog drveta. Pravili su zavjete. Ponavljali su u sebi da će do naredne godine zasaditi još jednu mladicu.
Šabe Jalda je 2022. registrovana kao 19. nematerijalna baština Afganistana i Irana u UNESCO-u. Odlučeno je to na 17. sastanku Međuvladinog komiteta za zaštitu nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a. Iako se vjerski značaj izgubio, druženje sa bliskim ljudima do kasno u noć zadržano je u kulturi Irana sve do savremenog doba. Prijatelji i porodica se u Noći Jalde okupljaju. Jedu, piju i čitaju poeziju do poslije ponoći. Recituju se Hafizove pjesme. Jedu se voće i orašasti plodovi. Nar i lubenice su osobito značajni. Crvena boja u ovim plodovima predstavlja simbole zore i sjaj života.
I dok se drugi narodi raduju zajedničkim praznicima, Bosanci u svemu traže ono što ih razdvaja. Ne mogu se složiti oko jednog zajedničkog praznika. Moraju imati najmanje tri. Ali ne zato da bi pokazali ljepotu različitosti, nego zato da bi jedni drugima kazali kako griješe.
Nova godina je bio praznik koji je Jugoslavene držao zajedno. Državnim blagdanom je proglašena 1955. Umjesto Djeda Mraza, bilo je planirano da glavna “maskota” bude djevojka u narodnoj nošnji. Međutim, razvojem potrošačkog društva, Djed Mraz je postao blagdanski simbol. Sve ostalo je historija, a Josip Broz Tito zvijezda svih proslava.
Dolazi nam Nova godina. Zašto je ne bismo kao i Iranci Šabe Jaldu zajednički proslavljali. Okupljali se, jeli i pili i dijelili uspomene. Da u nama bude lijepa sjećanja na zajedničku, bogatu i jedinstvenu prošlost naroda Bosne i Hercegovine.