Medijalna dob oboljelih je osam godina, a bolest je zabilježena kod osoba od jedne do 48 godina, i jednako zastupljena kod žena i muškaraca.
Nijemci i Englezi pozvali su svoje turiste na povećani oprez oko putovanja u Hrvatsku nakon što je laboratorijski potvrđeno da se najmanje 23 njemačkih turista koji su boravili u istarskim kampovima tokom oktobra zarazilo parazitom koja izaziva gastroenterološke probleme, poput grčeva, povraćanja, proljeva, mučnine, vrućice.
Informaciju o pojavi bolesti sada su javno objavili epidemiolozi iz njemačkog Heidelberškog instituta za svjetsko zdravlje, što je izazvalo veliki interes u državama od kuda dolaze turisti u Hrvatsku.
Kod svih oboljelih, grupiranih u klaster, potvrđena je kriptosporidioza, crijevna infekcija uzrokovana protozoom Cryptosporidium, vrlo otpornom na hlorisanje vode i okolišne uslove, što olakšava sposobnost širenja i izazivanja bolest.
Ono što je izazvalo alarm je činjenica da – iako se može pronaći u kontaminiranoj hrani, i naročito vodi, a tu su bazeni posebno apostrofirani- prijašnjih pet godina u istom razdoblju laboratorijski nije bio potvrđeni niti jedan jedini slučaj, kažu epidemiolozi s Heidelberškog instituta za svjetsko zdravlje koji su preko sistema Eurosurveillance, zajedničke platforme za komunikaciju unutar Europe, o pronalasku klastera zaraznih bolesti, izvijestili o tome svoje kolege, prenosi Večernji.
Medijalna dob oboljelih je osam godina, a bolest je zabilježena kod osoba od jedne do 48 godina, i jednako zastupljena kod žena i muškaraca. Informacije o mjestima potencijalne izloženosti u Hrvatskoj bile su dostupne za 21 od 23 slučaja: boravili su u 10 različitih kamping naselja, od kojih se devet nalazi u Istri.
O prvim nalazima i mjestima sumnje na izloženost obavijestili su hrvatska tijela za javno zdravstvo putem Europskog sistema ranog upozoravanja i odgovora 6. oktobra 2023. godine.
Njemačke zdravstvene vlasti sastavili su upitnik za sve slučajeve, no dobili su odgovore za njih 15. Četrnaest turista otkazalo je planirane aktivnosti zbog bolesti, isto toliko je reklo da su se kupali u bazenima u kampovima. Pronađen je samo jedan slučaj bolesti kod osobe koja se nije kupala u bazenu ali je imala blizak kontakt s osobom sa simptomima.
Dvanaest od 15 sudionika prijavilo je kupanje u moru. Pet od 13 slučajeva izjavilo je da su koristili vodu iz česme za pranje zuba, a niti jedan od slučajeva nije pio vodu iz česme.
Među potencijalno kontaminiranim namirnicama najčešće je zabilježena konzumacija sirovog neoguljenog voća (osam od 13 slučajeva), sirovog neoguljenog povrća (sedam od 13 slučajeva) i sladoleda koji se prodaje na otvorenom (šest od 14 slučajeva), dok je konzumacija sirovog mesa ili ribe , sirovo mlijeko ili kockice leda navedeno je u manje slučajeva. Tako se sumnja na glavnog “krivca” svela na – bazen.
Istovremeno je otkriveno da je udio slučajeva u Njemačkoj s historijom putovanja u Hrvatsku značajno porastao 2023. Budući da je većina slučajeva s prijavljenom potencijalnom izloženošću u Hrvatskoj boravila u kampovima koji se nalaze u neposrednoj blizini manje od 15 km u Istri, ovi podaci sugeriraju prijenos Cryptosporidium spp. u Istri tokom ljeta 2023.
U komunikaciji sa stručnjacima za javno zdravstvo u nekim od susjednih zemljama Njemačke, saznali smo za tri dodatna slučaja kriptosporidioze prijavljena u Luksemburgu, koji su također putovali u Hrvatsku. Jedan od luksemburških slučajeva također je boravio u kampu, a jedan slučaj u neposrednoj blizini, dok treći slučaj nije dao podatke o kampu – kažu Nijemci, ali i dodaju da je porast broja infekcija ove godine, općenito, zabilježen i u Njemačkoj i drugim državama.
Obilne oborine početkom augusta 2023. na području gdje su se nalazili slučajevi mogle su uzrokovati onečišćenje vode, kažu. Međutim, više od jedne četvrtine slučajeva već je imalo simptome prije padavina.
Dvosedmične analize i praćenje kvalitete mora na hrvatskim plažama pokazivali su izvrsnu kvalitetu mora u Istri tokom ljeta 2023. Iako Cryptosporidium nije izravno mjeren, crijevni enterokoki i Escherichia coli mogu poslužiti kao surogat markeri za potencijalnu fekalnu kontaminaciju. Ostali mogući izvori zaraze, kao što je kontakt sa životinjama, konzumacija kontaminirane hrane ili prijenos s osobe na osobu, nisu bili podržani nalazima.
Cryptosporidium su protozoe (praživotinje) koje inficiraju ljude i životinje širom svijeta.
Zaraza počinje unošenjem vode ili hrane kontaminirane ljudskim ili životinjskim izmetom koji sadrži jaja parazita, kontaktom s tlom ili predmetom koji su kontaminirani parazitima, kontaktima sa zaraženom osobom ili životinjom.
Jajašca parazita su vrlo izdržljiva i često prisutna u bazenima, vodenim parkovima, jezerima i rijekama diljem svijeta, a infekcija se lako širi.
Parazit se ne može eliminirati smrzavanjem ili uobičajenim razinama hlora u bazenima ili vodi za piće, već se za njegovo uklanjanje moraju koristiti druge metode, kao UV zračenje, mikrofiltracija i ultrafiltracija.