Kineski šef države Xi Jinping započeo je u utorak navečer u dvodnevnu posjetu Srbiji, drugu u posljednjih osam godina, a na beogradskom aerodromu dočekao ga je kompletan srbijanski državni vrh predvođen predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
Xi Jinping doputovao je simbolično na dan kad je u zračnim napadima NATO-a 1999. godine bombardovana kineska ambasada u Beogradu u kojem su poginula tri kineska novinara, a 20 osoba je ranjeno.
Avion kineskog šefa države doletio je u pratnji MIG-ova Vojske Srbije, a na aerodromu dočekao ga je počasni vod garde VS-a, uz kratak folklorni program i poruke dobrodošlice na kineskom jeziku.
Kina je u Srbiji angažovana u brojnim infrastrukturnim projektima – gradnji željeznice i autocesta, nacionalnog stadiona, rekonstrukciji termoelektrana. Kineske kompanije vlasnice su i važnih resursa – željezare u Smederevu, te rudnika bakra i zlata u Boru, a u Beogradu i širom Srbije otvorene su brojne robne kuće i trgovine s kineskom robom.
Srbija svoju ekonomsku šansu i proboj na kinesko tržište vidi u Sporazumu o slobodnoj trgovini koji će će stupiti na snagu od julu ove godine.
#BREAKING #Serbia #China President of China Xi Jinping received a warm welcome at the airport upon landing in Belgrade.
Footage: Tanjug pic.twitter.com/yztm1trRTH— The National Independent (@NationalIndNews) May 7, 2024
Sporazum, potpisaan 17. oktobra u Pekingu, obuhvaća 10.412 proizvoda iz Srbije i 8.930 iz Kine, što je u Beogradu ocijenjeno kao “događaj od historijskog značaja za Srbiju”, i to “ne samo s aspekta ekonomije nego i vanjsko-političke pozicije”.
Uoči posjete kineskog šefa države Vučić je istaknuo da se Srbija ponosi “čeličnim prijateljstvom s Kinom”.
Kako je ranije najavljeno, Xija prati na turneji čak 400 političkih dužnosnika i zvaničnika.
#BREAKING: Chinese President Xi Jinping has landed in Belgrade.
Serbian President Aleksandar Vučić and his wife greeted him at the airport. pic.twitter.com/vnkpspsIii
— War Intel (@warintel4u) May 7, 2024