Poslanici u Senatu, Gornjem domu Parlamenta Češke, neznatnom većinom glasali su protiv ratifikacije Istanbulske konvencije, međunarodnog sporazuma starog deceniju, čiji je cilj sprječavanje i borba protiv nasilja nad ženama.
Glasanje u srijedu navečer, u kome su nedostajala dva glasa za ratifikaciju, ostavlja Češku među manjinom evropskih zemalja koje su potpisale sporazum, ali ga nisu ratificirale.
Konvencija, koju je razradilo Vijeće Evrope i deseci njegovih država članica, prepoznaje nasilje nad ženama kao kršenje ljudskih prava i pokriva različite oblike rodno zasnovanog nasilja.
Prvi put je potpisan u Istanbulu 2011. godine, a stupio je na snagu tri godine kasnije.
Češki konzervativni protivnici sporazuma protive se tome da odstupa od onoga što nazivaju “tradicionalnim ulogama” muškaraca i žena u društvu, i kažu da nije smanjio nasilje u zemljama koje su ga ratificirale.
Češki ministar za evropska pitanja Martin Dvorak nazvao je odbijanje “međunarodnom sramotom”.
“Šaljemo veoma loš signal ženama i djevojkama da ne smatramo potrebnim zaštititi žrtve nasilja u porodici”, naveo je on u objavi na društvenoj mreži X.
Premijer Petr Fiala, citiran iz intervjua za tabloid Blesk, kazao je da odbijanje nije signal i da neće uticati na borbu zemlje protiv nasilja i postojeće zakone. Za njegovu buduću ratifikaciju, kako je naveo, potrebna je šira debata.
Glasanje u Senatu znači da se Donji dom vjerovatno neće sada baviti sporazumom, javila je novinska agencija CTK, ostavljajući nejasnim kada će zakon ponovo biti predstavljen.
Glasanje, međutim, ne znači da je Češka Republika potpuno odbila ili se odvojila od sporazuma koji je potpisala 2016. godine.
Većina država Evropske unije potpisala je i ratifikovala sporazum, iako ga ni Slovačka nije ratifikovala.
Turska se u 2021. godini i sama povukla iz sporazuma, prenosi Reuters.