Od maglica i crnih rupa do zvjezdanih kolijevki i drevnih sudara, svemir nikada nije izgledao ljepše zahvaljujući NASA-inom teleskopu vrijednom 10 milijardi dolara. Nakon dvije godine u svemiru, najmoćniji teleskop na svijetu zauvijek je promijenio način na koji Zemljani gledaju na kozmos.
James Webb svemirski teleskop (JWST) prvi je put podijelio svoju sliku 12. srpnja 2022., zavirujući dublje u svemir nego ikada prije. Od tada je JWST zabilježio misterije i ljepote svemira, potvrđujući i zbunjujući dugogodišnje teorije o načinu na koji svemir funkcionira.
Evo 35 najboljih opažanja teleskopa.
1. Stupovi stvaranja
Stupovi stvaranja su jedan od najslavnijih prizora u svemiru. Ovi ogromni stupovi plina i prašine nalaze se u maglici Orao, gdje se rađaju nove zvijezde. Webbov teleskop nam pruža nevjerojatno detaljan pogled na ove masivne strukture, otkrivajući slojeve i tvari unutar njih.
2. Spektakularna spirala
Spektakularna spirala je fascinantna galaksija u kojoj se jasno vide spiralni krakovi ispunjeni zvijezdama, plinom i prašinom. Ovaj pogled nam pomaže razumjeti kako se galaksije razvijaju i mijenjaju tijekom vremena.
3. ‘Svjetlosna sablja’ u svemiru
Ovaj jedinstveni prizor podsjeća na svjetlosnu sablju iz znanstvene fantastike! Zapravo, riječ je o mladom zvjezdanom sustavu gdje materijal iz akrecijskog diska oko mlade zvijezde biva izbačen u svemir, stvarajući ovaj zadivljujući efekt.
4. Živopisna zvjezdana kolijevka
Webbov teleskop prikazuje živopisnu zvjezdanu kolijevku, gdje se rađaju nove zvijezde. Ovaj predivan prizor maglice ispunjene plinom i prašinom ukazuje na složene procese stvaranja zvijezda u svemiru.
5. Webbovo duboko polje
Webbovo duboko polje pruža najdublji pogled u svemir ikada zabilježen. Prikazuje tisuće udaljenih galaksija, neke od njih tako daleke da su nastale neposredno nakon Velikog praska. Ovaj pogled otvara vrata u razumijevanje ranog svemira.
6. ‘Fantom’ galaksija
‘Fantom’ galaksija je prekrasan primjer spiralne galaksije s jasno vidljivim strukturama. Svojim blijedim izgledom i prozirnim krakovima, Webbov teleskop nam pokazuje njenu tajanstvenu prirodu.
7. ‘Planine’ maglice Carina
Ovaj prizor maglice Carina, poznate i kao ‘Planine’, prikazuje ogromne oblake plina i prašine u obliku planinskih vrhova. Maglica je dom nekih od najvećih i najsjajnijih zvijezda u našoj galaksiji.
8. Stephanova petorka
Stephanova petorka je grupa od pet galaksija koje izgledaju kao da plešu zajedno. Ovaj prizor prikazuje interakcije između galaksija koje uzrokuju stvaranje novih zvijezda i promjene u njihovim strukturama.
9. Južna prstenasta maglica
Južna prstenasta maglica je prekrasan primjer planetarne maglice koja nastaje kada umiruća zvijezda izbaci svoje vanjske slojeve. Webbov teleskop nam otkriva slojevitu strukturu maglice u nevjerojatnim detaljima.
10. Kotačasta galaksija
Kotačasta galaksija je neobična galaksija koja podsjeća na kotač sa žbicama. Njena jedinstvena struktura nastala je nakon sudara s drugom galaksijom, što je uzrokovalo nastanak valova zvjezdanih formacija.
11. Sablasni prstenovi Neptuna
Webbov teleskop nam prikazuje sablasne prstenove Neptuna, najudaljenijeg planeta Sunčevog sustava. Prstenovi, inače jedva vidljivi, postaju jasno vidljivi zahvaljujući infracrvenim mogućnostima teleskopa.
12. Eksplozivna ‘tvornica zvijezda’
Ova fotografija prikazuje ‘tvornicu zvijezda’ – regiju svemira gdje se rađa veliki broj novih zvijezda. Ovaj proces stvaranja je poput kozmičke eksplozije, ispunjen svjetlom i energijom.
13. Nestajanje Saturna
Webb je zabilježio jedinstven trenutak u kojem se Saturnova atmosfera čini kao da polako nestaje u svemir. Ovaj fenomen omogućuje nam da proučavamo slojeve i dinamiku Saturnove atmosfere.
14. Sjajni Orion
Orionova maglica, sjajna zvjezdana kolijevka, dom je brojnih mladih zvijezda. Webbov teleskop nam daje uvid u proces nastanka zvijezda i strukturu plina i prašine u ovoj aktivnoj regiji.
15. Uran u visokoj rezoluciji
Webbov teleskop snimio je Uran u nevjerojatnoj rezoluciji, otkrivajući detalje o njegovim prstenovima i atmosferi. Ova slika nam omogućuje bolje razumijevanje ovog ledenog diva.
16. Stari i blijedi
Ova slika prikazuje vrlo stare i blijede zvijezde u udaljenoj galaksiji. Zahvaljujući Webbovim sposobnostima, možemo proučavati evoluciju zvijezda i starenje galaksija.
17. Orionov mač
Orionov mač nije samo ime za skup zvijezda; to je i regija bogata plinom i prašinom gdje se rađaju nove zvijezde. Ovaj pogled u infracrvenom spektru otkriva kompleksnost ovog zvjezdanog sustava.
18. Vatreni pješčani sat
Vatreni pješčani sat je predivan prizor mlade zvijezde okružene diskom plina i prašine. Ovaj fenomen nastaje kada materijal iz diska biva izbačen u svemir, stvarajući oblik pješčanog sata.
19. Maglica Tarantula
Maglica Tarantula je jedna od najvećih i najsjajnijih maglica u našoj galaksiji. Ovaj detaljan pogled otkriva mrežu plinovitih niti i intenzivne zvjezdane formacije unutar nje.
20. Sablasni Einsteinov prsten
Einsteinov prsten je optički fenomen nastao gravitacijskim lećama, gdje svjetlost iz daleke galaksije biva iskrivljena oko masivnog objekta, stvarajući sablasni prsten svjetlosti.
21. ‘Kosti’ spiralne galaksije
Ova slika prikazuje ‘kosti’ spiralne galaksije – dugačke, tanke regije unutar galaktičkih krakova ispunjene plinom i prašinom. Ovaj pogled pomaže znanstvenicima razumjeti strukturu galaksija.
22. Sablasni Stupovi stvaranja
Još jedna verzija Stupova stvaranja, ali u drugačijem svjetlu. Ovaj sablasni prikaz otkriva slojeve i unutarnje strukture, čineći ovu poznatu formaciju još fascinantnijom.
23. Galaktički sudar
Galaktički sudar prikazuje trenutak kada se dvije galaksije sudaraju i spajaju. Ovaj kaotičan proces stvara nova zvjezdana jata i promjene u strukturi galaksija.
24. Kozmički sukob
Kozmički sukob je fascinantan prikaz sudara između različitih galaktičkih tijela. Ovi sukobi pokreću stvaranje novih zvijezda i mijenjaju dinamiku galaksija.
25. ‘Čvor’ galaksija u ranom svemiru
Ova slika prikazuje ‘čvor’ galaksija u ranom svemiru, gdje se više galaksija nalazi blizu jedna drugoj. To je važan prizor za razumijevanje formiranja galaksija i struktura u svemiru.
26. Prva Webbova izravna slika egzoplaneta
Webbov teleskop snimio je svoju prvu izravnu sliku egzoplaneta, planeta izvan našeg Sunčevog sustava. Ovaj povijesni trenutak pruža nove uvide u proučavanje egzoplaneta i njihovih atmosfera.
27. Jupiterova Velika crvena pjega
Ova slika prikazuje Jupiterovu Veliku crvenu pjegu, ogromnu oluju koja traje stoljećima. Webbov teleskop otkriva detalje unutar oluje i strukture oblaka koji je okružuju.
28. Zvjezdano svjetlo, zvjezdana svjetlost
Ovaj prizor pokazuje sjaj zvijezda kroz različite filtere teleskopa, otkrivajući raznolikost boja i svjetlosti koje dolaze iz različitih zvijezda u svemiru.
29. Najmračniji, najhladniji led u svemiru
Webbov teleskop otkrio je najtamniji i najhladniji led u svemiru, skriven duboko unutar maglice udaljene milijardama svjetlosnih godina. Ovaj ekstremno hladan led sadrži složene molekule koje su ključne za formiranje zvijezda i planeta. Otkriće takvog leda daje nam bolji uvid u kemijske procese i uvjete u kojima se mogu formirati novi planetarni sustavi.
30. Gledanje oblaka na Titanu
Webbov teleskop snimio je fascinantne slike oblaka na Saturnovom mjesecu Titanu. Ovi oblaci sastoje se od metana i etana, pružajući rijedak uvid u dinamične vremenske uvjete na ovom neobičnom svijetu, koji ima more i jezera tekućih ugljikovodika.
31. Zbunjujuće rane galaksije
Ova slika prikazuje rane galaksije koje su postojale ubrzo nakon Velikog praska. Njihove neobične osobine izazivaju znanstvenike da preispitaju postojeće teorije o nastanku galaksija i evoluciji svemira u najranijim fazama njegova postojanja.
32. Spiralna galaksija izbliza
Webbov teleskop snimio je zadivljujuću spiralnu galaksiju izbliza, otkrivajući njene detaljne strukture i jezgru ispunjenu zvijezdama. Ovaj pogled omogućuje proučavanje formiranja zvijezda i dinamike unutar spiralnih krakova.
33. Vijenac zvijezda
Vijenac zvijezda je prekrasan prizor koji prikazuje zvijezde raspoređene u obliku vijenca. Ova formacija može nastati kroz interakcije između zvjezdanih sustava ili unutar galaktičkih nakupina, pružajući uvid u kozmičke sile koje oblikuju naš svemir.
34. Sablasna spirala
Sablasna spirala je galaksija sa spiralnim krakovima koji izgledaju gotovo prozirno, dajući joj sablastan izgled. Ova slika pokazuje finu ravnotežu gravitacijskih sila i materijala u galaksiji, stvarajući intrigantan i tajanstven prizor.
35. Tisuće spirala
Webbov teleskop zabilježio je tisuće spiralnih galaksija u jednom kadru, demonstrirajući bogatstvo i raznolikost galaktičkih struktura u svemiru. Ovaj prizor omogućuje nam istraživanje različitih faza i oblika galaktičke evolucije, pružajući uvid u prirodu kozmičkog prostranstva.